Odstraníme prohnilý a zkorumpovaný systém, zaznělo v Kyjevě. Tisíce demonstrantů volaly po odchodu prezidenta | info.cz

Články odjinud

Odstraníme prohnilý a zkorumpovaný systém, zaznělo v Kyjevě. Tisíce demonstrantů volaly po odchodu prezidenta

Několik tisíc demonstrantů se dnes v Kyjevě dožadovalo rezignace ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. Protest svolal Porošenkův někdejší spojenec a bývalý gruzínský prezident Michail Saakašvili, který stojí v čele nově vytvořeného ukrajinského opozičního Hnutí nových sil.

"Dnešní akce je začátkem kampaně, jejímž cílem je odstranit současný prohnilý a zkorumpovaný systém. Porošenkova rezignace je jen prvním krokem," řekl Saakašvili svým příznivcům. Dalším krokem je podle něj vytvoření nového dočasného parlamentu, který během jednoletého mandátu přijme nové zákony týkající se politické a právní obnovy země.

Účastníci protestu vyzvali Porošenka, aby 18. února, tedy v den výročí začátku krveprolití během demonstrací proti tehdejšímu proruskému prezidentovi Viktoru Janukovyčovi v roce 2014, přišel na kyjevské náměstí Nezávislosti a veřejně zde oznámil rezignaci. Demonstranti na tento den přislíbili zorganizovat celostátní protest ve všech ukrajinských městech.

Agentura AP počet dnešních demonstrantů odhadla na zhruba 5000, ruská tisková agentura TASS informovala o asi tisícovce protestujících. Policie o žádných zadržených neinformovala.

Saakašvili se na Ukrajině politicky angažuje od roku 2015, do země ho pozval právě Porošenko, který mu udělil ukrajinské občanství a jmenoval gubernátorem Oděsy. Vztahy mezi oběma politiky ale postupně ochladly; Saakašvili ukrajinskému prezidentovi vyčítá tolerování korupce a váhavé prosazování reforem.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud