Články odjinud

Odvážný Muskův plán má zachránit Portoriko zničené hurikánem. Většina ostrova je stále ponořená do tmy

Odvážný Muskův plán má zachránit Portoriko zničené hurikánem. Většina ostrova je stále ponořená do tmy

Elon Musk chce pomoci hurikánem zdevastovanému Portoriku. Šéf technologického gigantu Tesla nabízí, že jeho firma dokáže tamním obyvatelům prostřednictvím solárních panelů a baterií zajistit dodávky elektřiny. Pod proudem je v současnosti jen asi deset procent ostrova.

Elektrickou síť na Portoriku poškodil zářijový hurikán Maria. Od té doby se místní potýkají s mnoha problémy. Že vyřeší ten s elektřinou, nabídl guvernéru Ricardu Rossellóvi na Twitteru vizionář Elon Musk.

„Takové rozhodnutí by mělo být v rukou portorické vlády,“ připomněl Musk, načež se mu dostalo odpovědi přímo od Rossella. „Pojďme jednat. Chcete světu ukázat sílu a potenciál technologií vaší Tesly? Portoriko by mohlo být vlajkovým projektem,“ napsal guvernér.

Musk – který pomoc nakonec přislíbil – a jeho Tesla už dříve pomohli několika menším ostrovům snížit závislost na fosilních palivech. Na těch je postavena i infrastruktura zajišťující elektřinu na Portoriku. Havajský ostrov Kauai, na němž žije kolem 70 tisíc lidí, díky inovacím ušetřil asi 6 milionů litrů paliva. V případě více než třímilionového Portorika by úspora mohla dosáhnout až hranice 300 milionů litrů.

Tesla pomohla vyřešit problémy s energiemi také na jihu Austrálie, kde ničivá bouře loni v září rovněž zdevastovala infrastrukturu a způsobila blackout. Musk jí pomohl, když tam u farmy větrných elektráren začal stavět největší lithium-iontové úložiště energie na světě.

„To je jen začátek, ale myslím, že to slouží jako dobrý příklad, co může být uděláno ve zbytku světa,“ prohlásil při zahájení stavby Musk. Součástí projektu je podmínka, že musí být postaven za maximálně sto dnů. Pokud to Tesla nesplní, nebude za baterii chtít žádné peníze.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud