Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Odvážný Muskův plán má zachránit Portoriko zničené hurikánem. Většina ostrova je stále ponořená do tmy

Odvážný Muskův plán má zachránit Portoriko zničené hurikánem. Většina ostrova je stále ponořená do tmy

Elon Musk chce pomoci hurikánem zdevastovanému Portoriku. Šéf technologického gigantu Tesla nabízí, že jeho firma dokáže tamním obyvatelům prostřednictvím solárních panelů a baterií zajistit dodávky elektřiny. Pod proudem je v současnosti jen asi deset procent ostrova.

Elektrickou síť na Portoriku poškodil zářijový hurikán Maria. Od té doby se místní potýkají s mnoha problémy. Že vyřeší ten s elektřinou, nabídl guvernéru Ricardu Rossellóvi na Twitteru vizionář Elon Musk.

„Takové rozhodnutí by mělo být v rukou portorické vlády,“ připomněl Musk, načež se mu dostalo odpovědi přímo od Rossella. „Pojďme jednat. Chcete světu ukázat sílu a potenciál technologií vaší Tesly? Portoriko by mohlo být vlajkovým projektem,“ napsal guvernér.

Musk – který pomoc nakonec přislíbil – a jeho Tesla už dříve pomohli několika menším ostrovům snížit závislost na fosilních palivech. Na těch je postavena i infrastruktura zajišťující elektřinu na Portoriku. Havajský ostrov Kauai, na němž žije kolem 70 tisíc lidí, díky inovacím ušetřil asi 6 milionů litrů paliva. V případě více než třímilionového Portorika by úspora mohla dosáhnout až hranice 300 milionů litrů.

Tesla pomohla vyřešit problémy s energiemi také na jihu Austrálie, kde ničivá bouře loni v září rovněž zdevastovala infrastrukturu a způsobila blackout. Musk jí pomohl, když tam u farmy větrných elektráren začal stavět největší lithium-iontové úložiště energie na světě.

„To je jen začátek, ale myslím, že to slouží jako dobrý příklad, co může být uděláno ve zbytku světa,“ prohlásil při zahájení stavby Musk. Součástí projektu je podmínka, že musí být postaven za maximálně sto dnů. Pokud to Tesla nesplní, nebude za baterii chtít žádné peníze.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744