Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Odveta Ruska. Moskva vyhostila dva estonské a pět moldavských diplomatů

Odveta Ruska. Moskva vyhostila dva estonské a pět moldavských diplomatů

Ruské úřady dnes nařídily pěti moldavským a dvěma estonským diplomatům, aby opustili území Ruské federace. Moskva tak reagovala na dřívější vyhoštění svých diplomatických zástupců z těchto dvou zemí. Informovala o tom agentura Interfax. Estonští diplomaté musejí opustit Rusko do pěti dnů, moldavští pak do tří.

Estonské ministerstvo zahraničí vyhostilo dva ruské diplomaty, včetně generálního konzula ve městě Narva na severovýchodě země, v pátek. V Moldavsku se obdobné opatření z pondělí týkalo pěti členů ruské diplomatické mise. Ani jedna ze zemí přitom své rozhodnutí nezdůvodnila.

Ruské ministerstvo zahraničí dnes předalo šéfovi estonské diplomatické mise a představiteli moldavského velvyslanectví v Moskvě nóty, ve kterých označilo dva estonské a pět moldavských diplomatů za „nežádoucí osoby“. Mezi vyhoštěnými je i estonský generální konzul v Petrohradě Jaanus Kirikmäe.

Odpovědnost za vyhoštění estonských diplomatů nese podle ruského ministerstva zahraničí Tallinn. Estonská vláda prý pokračuje v uplatňování „destruktivní politické linie“, což má negativní dopad na rusko-estonské vztahy.

Mluvčí estonského ministerstva zahraničí Sandra Kamilovová podle agentury TASS bez komentáře potvrdila, že Tallinn byl o rozhodnutí ruských úřadů informován.

Kroky moldavské vlády pak Moskva označila za kontraproduktivní a v rozporu s principy partnerství a vzájemné důvěry.

Moldavský premiér Pavel Filip podle Reuters prohlásil, že vláda měla pro své rozhodnutí „dobré důvody“. „Podporujeme dobré vztahy s Ruskem, ty by však měly být založeny na vzájemném respektu,“ dodal.

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867