Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Odveta Ruska. Moskva vyhostila dva estonské a pět moldavských diplomatů

Odveta Ruska. Moskva vyhostila dva estonské a pět moldavských diplomatů

Ruské úřady dnes nařídily pěti moldavským a dvěma estonským diplomatům, aby opustili území Ruské federace. Moskva tak reagovala na dřívější vyhoštění svých diplomatických zástupců z těchto dvou zemí. Informovala o tom agentura Interfax. Estonští diplomaté musejí opustit Rusko do pěti dnů, moldavští pak do tří.

Estonské ministerstvo zahraničí vyhostilo dva ruské diplomaty, včetně generálního konzula ve městě Narva na severovýchodě země, v pátek. V Moldavsku se obdobné opatření z pondělí týkalo pěti členů ruské diplomatické mise. Ani jedna ze zemí přitom své rozhodnutí nezdůvodnila.

Ruské ministerstvo zahraničí dnes předalo šéfovi estonské diplomatické mise a představiteli moldavského velvyslanectví v Moskvě nóty, ve kterých označilo dva estonské a pět moldavských diplomatů za „nežádoucí osoby“. Mezi vyhoštěnými je i estonský generální konzul v Petrohradě Jaanus Kirikmäe.

Odpovědnost za vyhoštění estonských diplomatů nese podle ruského ministerstva zahraničí Tallinn. Estonská vláda prý pokračuje v uplatňování „destruktivní politické linie“, což má negativní dopad na rusko-estonské vztahy.

Mluvčí estonského ministerstva zahraničí Sandra Kamilovová podle agentury TASS bez komentáře potvrdila, že Tallinn byl o rozhodnutí ruských úřadů informován.

Kroky moldavské vlády pak Moskva označila za kontraproduktivní a v rozporu s principy partnerství a vzájemné důvěry.

Moldavský premiér Pavel Filip podle Reuters prohlásil, že vláda měla pro své rozhodnutí „dobré důvody“. „Podporujeme dobré vztahy s Ruskem, ty by však měly být založeny na vzájemném respektu,“ dodal.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1