Odveta za krvavou operaci proti Kurdům. Turecké město zasáhly rakety odpálené ze Sýrie | info.cz

Články odjinud

Odveta za krvavou operaci proti Kurdům. Turecké město zasáhly rakety odpálené ze Sýrie

Turecké útoky na kurdské milice v severosyrském Afrínu se dočkaly odpovědi. Čtyři rakety odpálené ze syrského území dnes zasáhly pohraniční jihoturecké město Kilis. Útok nikoho nezabil, ale poničeno bylo několik budov. Informovala o tom turecká tisková agentura Anadolu.

Tři rakety poničily dvě budovy, zatímco čtvrtá střela zasáhla opuštěný plácek v centru města. Turecko podle Anadolu na útok reagovalo.

V sobotu zahájila Ankara v severosyrské oblasti Afrín operaci Olivová ratolest namířenou proti ozbrojencům z turecké Strany kurdských pracujících (PKK), syrským kurdským milicím a bojovníkům Islámského státu (IS).

Podle milic YPG, které jsou ozbrojenou složkou syrské kurdské Strany demokratické unie (PYD), turecké letouny v sobotu zasáhly město Afrín a několik dalších vesnic. Zahynulo šest civilistů a tři bojovníci a dalších 13 civilistů utrpělo zranění.

Ankara operaci brání s tím, že letectvo zasáhlo 95 procent cílů a že útočila pouze na teroristy. Šéf turecké diplomacie Mevlüt Çavuşoglu uvedl, že Turecko o vývoji v Afrínu informovalo veškeré hráče zapojené do dění v Sýrii.

Syrská vláda se nicméně proti tomuto prohlášení ohradila s tím, že ji Ankara o vojenské operaci neinformovala. Rusko, které je spojencem Damašku, mezitím uvedlo, že bude v OSN požadovat, aby Turecko akci zastavilo. Arabsko-kurdské milice SDF, které podporují Spojené státy, varovaly, že operace posílí IS.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud