Odveta za Magnitského zákon. Rusko nepustilo litevské politiky, poslance a politology | info.cz

Články odjinud

Odveta za Magnitského zákon. Rusko nepustilo litevské politiky, poslance a politology

Rusko zakázalo vstup několika litevským politikům, poslancům a politologům, kteří vystupují otevřeně protirusky. Informovala o tom dnes agentura RIA Novosti s odvoláním na ruské ministerstvo zahraničí. Konkrétní jména ale tato agentura, ani agentura TASS neuvedla. Podle ruského ministerstva jde o odvetu za litevský zákon, označovaný jako zákon Magnitského.

Tento litevský zákon, který platí od ledna, umožňuje zakázat cizinci vstup do země až na pět let, pokud je dotyčný vážně podezřelý z rozsáhlé korupce, praní peněz či porušování lidských práv. O zákazu rozhoduje na návrh ministra zahraničí litevský ministr vnitra. Zákon je pojmenován po ruském právníkovi Sergeji Magnitském, který zemřel v roce 2009 za nejasných okolností ve vazbě poté, co obvinil ruské policejní a justiční pracovníky z defraudací.

Podle agentury RIA Novosti jsou na černé listině litevští politici, poslanci a politologové, kteří zaujímají otevřeně protiruský postoj. Seznam je podle ministerstva otevřený a mohou na něj přibývat lidé, kteří budou veřejně vystupovat protirusky. Agentura RIA Novosti ani agentura TASS žádná konkrétní jména neuvedly.

Na základě Magnitského zákona se podle agentury RIA Novosti ocitly na seznamu přes čtyři desítky Rusů, včetně šéfa hlavního vyšetřovacího výboru Ruska Alexandra Bastrykina.

Norma označovaná jako Magnitského zákon platí i v jiných zemích. V roce 2012 ji přijali v USA, aby potrestali ruské představitele, úředníky, soudce a policisty zapletené do případů porušování lidských práv. Posléze podobné právní úpravy přijali kromě Litvy například v Estonsku či Kanadě.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud