Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Odveta za útok na kurdské milice. Američané udeřili na provládní síly v Sýrii, zabili desítky lidí

Odveta za útok na kurdské milice. Američané udeřili na provládní síly v Sýrii, zabili desítky lidí

Mezinárodní koalice vedená USA podnikla letecký úder proti provládním silám v Sýrii a zabila na sto bojovníků, uvedla CNN s odvoláním na štáb koalice. Jednalo se o odvetu za útok provládních sil proti spojencům koalice z arabsko-kurdských milic SDF ve východosyrské provincii Dajr az-Zaur. 

Podle lakonického komuniké provládní síly zahájily 7. února ničím nevyprovokovaný útok proti štábu SDF, u kterého se nacházeli vojáci z mezinárodní koalice v roli poradců. Při obraně svých vojáků a spojenců podnikla koalice údery proti agresorům. Napadený štáb se nalézal osm kilometrů východně od Eufratu, který představuje hranici pro bezpečnou zónu, dohodnutou s Ruskem.

Komuniké zdůraznilo, že koalice se nadále soustředí na boj proti teroristické organizaci Islámský stát (IS) v dolině Eufratu, vyhrazuje si však právo na sebeobranu.

SDF jsou hlavním pozemním spojencem USA v boji proti IS a američtí instruktoři pomáhají s výcvikem SDF.

Agentura AP dodala, že podle nejmenovaných amerických představitelů žádný Američan nebyl zabit či zraněn při útoku provládních sil. Nálety naopak zabily 100 příslušníků syrských provládních sil. Zdroj Reuters řekl, že vysoký počet mrtvých svědčí o tom, jak velká akce byla naplánovaná proti velitelství SDF v provincii Dajr az-Zaur. Do útoku bylo nasazeno 500 bojovníků, dále tanky, dělostřelectvo a oddíly s minomety a raketomety.

Útoky koalice proti silám podporujícím syrského prezidenta Bašára Asada jsou vzácné. SDF s koaliční podporou válčí s bojovníky IS východně od Eufratu, zatímco vládní vojska působí na západním břehu u města Dajr az-Zaur.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1