Odveta za útok na kurdské milice. Američané udeřili na provládní síly v Sýrii, zabili desítky lidí | info.cz

Články odjinud

Odveta za útok na kurdské milice. Američané udeřili na provládní síly v Sýrii, zabili desítky lidí

Mezinárodní koalice vedená USA podnikla letecký úder proti provládním silám v Sýrii a zabila na sto bojovníků, uvedla CNN s odvoláním na štáb koalice. Jednalo se o odvetu za útok provládních sil proti spojencům koalice z arabsko-kurdských milic SDF ve východosyrské provincii Dajr az-Zaur. 

Podle lakonického komuniké provládní síly zahájily 7. února ničím nevyprovokovaný útok proti štábu SDF, u kterého se nacházeli vojáci z mezinárodní koalice v roli poradců. Při obraně svých vojáků a spojenců podnikla koalice údery proti agresorům. Napadený štáb se nalézal osm kilometrů východně od Eufratu, který představuje hranici pro bezpečnou zónu, dohodnutou s Ruskem.

Komuniké zdůraznilo, že koalice se nadále soustředí na boj proti teroristické organizaci Islámský stát (IS) v dolině Eufratu, vyhrazuje si však právo na sebeobranu.

SDF jsou hlavním pozemním spojencem USA v boji proti IS a američtí instruktoři pomáhají s výcvikem SDF.

Agentura AP dodala, že podle nejmenovaných amerických představitelů žádný Američan nebyl zabit či zraněn při útoku provládních sil. Nálety naopak zabily 100 příslušníků syrských provládních sil. Zdroj Reuters řekl, že vysoký počet mrtvých svědčí o tom, jak velká akce byla naplánovaná proti velitelství SDF v provincii Dajr az-Zaur. Do útoku bylo nasazeno 500 bojovníků, dále tanky, dělostřelectvo a oddíly s minomety a raketomety.

Útoky koalice proti silám podporujícím syrského prezidenta Bašára Asada jsou vzácné. SDF s koaliční podporou válčí s bojovníky IS východně od Eufratu, zatímco vládní vojska působí na západním břehu u města Dajr az-Zaur.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud