Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Odvrácená strana islámu. Sex, prostituce a drogy na poutním místě

Odvrácená strana islámu. Sex, prostituce a drogy na poutním místě

Írán si může gratulovat. Druhé největší město v zemi bylo oficiálně vyhlášeno asijským hlavním městem islámské kultury pro rok 2017. Íránci si od titulu slibují zvýšenou turistickou návštěvnost města a s ním spojený ekonomický růst. Jenže jak se ukazuje, turisté nepřijíždějí obdivovat jen dvanáct století historie města nebo na návštěvu jednoho z hlavních poutních míst ší’itského islámu. Mašhad, stejně jako třeba Amsterdam platí za město, do kterého si můžete přijet potěšit nejen ducha, ale i tělo. Tedy hlavně tělo.

Mašhad si samozřejmě kulturní titul, který od roku 2011 uděluje Islámská vzdělávací, vědecká a kulturní organizace (ISESCO) každoročně třem starobylým městům v Asii, Africe a v arabském světě, plně zaslouží.

Je to významné ší’itské poutní místo a nachází se zde svatyně osmého imáma Rezy, jež je pro věřící velice důležitou postavou. Z centra provincie Chorásán pocházela navíc celá řada významných spisovatelů, básníků, vědců, vynálezců a astronomů. „Jakožto největší nábožensky významné islámské město s dlouhou historií může Mašhad i vzhledem ke své strategické a geografické poloze hrát zásadní úlohu při budování nové islámské kultury,“ nechal se slyšet při vyhlášení guvernér Chorásánu Alí Rezá Rašídíján.

Jenže pozornost, kterou s sebou titul hlavního města kultury Mašhadu přinesl, ovšem odkryla i jeho odvrácenou stranu. V době facebooku, twitteru a instagramu nemá režim šanci ututlat, že město platí za vyhlášenou destinaci sexuálních turistů.

Jak je něco takového možné v zemi, kde nesezdaný pár nesmí podle zákona společně ani vejít hotelu? „Prostituce je tu nelegální, takže musíme být trochu kreativní,“ vysvětluje v reportáži v britském deníku The Guardian Alí Rezá, který v Mašhadu pomáhá zájemcům sehnat placenou společnost. „Sex patří mezi atrakce, které nesmíte během žádného pořádného výletu propásnout, jedna noc vyjde zhruba na dva až tři miliony rijálů (tj. přibližně 1800 až 2650 korun). Bohatší si berou holky třeba na týden, vezmou je na výlet ke Kaspickému moři nebo do Isfahánu,“ popisuje Alí Rezá.

Podle statistiky přijíždí do Mašhadu ročně 1,5 milionů návštěvníků, z toho 23 % tvoří Iráčané. „Víc než 60 % jich sem jezdí za sexem, 20 % za obchodem a zbytek z náboženských důvodů,“ komentuje pro deník al-Arab čísla člen opozice a novinář Abd as-Samad Karímí.

Podle zpravodajského serveru Syrian Mirror platí mezi sexuálními turisty za vyhlášenou hlavně mašhadská ulice Kamjáb, kde se nachází přes 70 nevěstinců. Na zbytek města připadá přibližně 230 dalších. Prostitutky všech možných národností poskytují své služby skrze prostředníky, mezi něž patří také náboženští představitelé, kteří umožňují uzavřít tzv. krátkodobé manželství.

Instituci časově omezeného manželství (ar. mut’a) povoluje pouze ší’itský islám. Sunnité, kteří tvoří mezi muslimy většinu, jej naopak považují za pokrytecké posvěcení islámem zakázané prostituce. Podstata krátkodobého manželství spočívá v tom, že je dvojice standardně oddána, muž předá ženě dohodnuté věno, manželství je poté konzumováno a podle dohody následně rozvedeno. Proti kritice ovšem stojí názor, že dočasné manželství řeší potíže se sexuální frustrací, kterou svobodní věřící dbající zákazu mimomanželského sexu, prožívají.

V souvislosti s krátkodobými sňatky se velké oblibě těší aplikace Telegram. Podle novinářky Ibtikár se na ní lidé dělí do skupinek podle preferencí a její pomocí hledají ideálního partnera pro krátkodobé manželství. „Manželství uzavírané přes Telegram funguje tak, že si najdete vyhovující protějšek a s ním pak uzavřete manželskou smlouvu. Sňatek může trvat od jednoho dne po 99 let. Ze zaplaceného věna je stržena provize provozovatelům skupiny,“ vysvětluje Ibtikár, jak celý systém v reálu funguje.

Od mužů, kteří se chtějí ke skupině připojit, není vyžadováno, aby udávali jakákoliv osobní data, zatímco ženy musí popsat svůj zevnějšek. V současné době skupinu sleduje přes 7000 účastníků. Na deset „běžných“ manželství připadají v současném Íránu dvě manželství „dočasná“.

Sexuální turisté s sebou ovšem nevozí jen peníze, ale také pohlavně přenosné choroby. Právě dramatický nárůst zaznamenaných případů přiměl íránské úřady, aby začaly vážně uvažovat o tom, že staletý zvyk krátkodobých sňatků postaví mimo zákon. Představitelům Mašhadu nezbývá než věřit, že se turisté v takovém případě z tělesných potěšení přeorientují na trvalejší duchovní hodnoty a do města jezdit nepřestanou.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744