Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Odvykačka pro džihádisty. V luxusním centru nechybí bazén ani terapie malbou

Odvykačka pro džihádisty. V luxusním centru nechybí bazén ani terapie malbou

Necelá desítka vězňů, kteří bojovali za teroristickou organizaci Al-Kajda, nervozně postává nastoupena do jedné řady. Většina z nich strávila posledních patnáct let života v nechvalně známé americké věznici Guantánamo. Na jaře byli převezeni do saúdskoarabského nápravného zařízení. K dispozici tu mají bazén, ale také třeba terapii uměním.

Zvenčí centrum vypadá jako klasická ukázka arabského „palácového“ megalomanství, rozhodně ne jako místo, kudy procházejí tisíce extremistů. Žádná přehnaná ostraha, žádná přísná omezení. O to výstřednější může být to, co se odehrává vevnitř. Muži, kteří strávili roky mezi radikály a roky na obávaném Guantánamu za několika ploty, zde podstupují rozličné aktivity s cílem zapomenout své „džihádistické já“.

Muži byli zajati na bitevním poli v Afghánistánu mezi lety 2001 a 2007, teď se mají za zdmi centra znovu stát obyčejnými občany a začlenit se do společnosti. Během novinářské návštěvy, které se zúčastnil i reportér BBC, se Jemenci necítili příliš komfortně. Moc dobře si uvědomovali, že každé jejich slovo pečlivě poslouchají saúdští dozorci. Nerozvážnými výroky by mohli ohrozit své propuštění.

V zařízení stráví radikálové minimálně tři měsíce. Poté centrum zváží, zda už jsou připraveni ke svobodnému životu. Během „rehabilitace“ podstoupí programy zaměřené na změnu chování, lekce umění, kultury, náboženství nebo třeba sportovní aktivity. V zařízení nechybí ani posilovna a plavecký bazén.

Významnou roli hraje podle učitele Badra Razina terapie uměním. Mnoho bývalých trestanců podle něj maluje po příjezdu násilné obrázky, často v červené barvě. Časem se ale stávají malby jemnějšími. Náboženští učitelé se zároveň snaží obyvatelům zařízení vysvětlit, proč jsou cíle a aktivity džihádistů nežádoucí a postihované. Nakolik se jim to daří, je otázkou. Centrum provází dvojí pověst - na jednu stranu se jedná o poměrně unikátní pokus, na druhou stranu je rozšířený i názor, že celý projekt nenese výsledky, anebo rovnou spojuje extremisty s dalšími podobně smýšlejícími jedinci, a je tak zcela kontraproduktivní.

Až dlouho očekávaný den propuštění přijde, nepodívá se desítka mužů rovnou do své vlasti. Jemen je v současnosti ve válce, a tak by hrozilo, že se opět přidají k místní odnoži Al-Kajdy. Propuštěni tak budou v saúdském Rijádu.

Nápravné centrum vzniklo v roce 2004 po sérii tragických útoků Al-Kajdy v Saúdské Arábii. Fungovat by mělo jako dům na půli cesty mezi vězením a otevřenou společností. Většinu jeho obyvatel tvoří Saúdové. Centrum by je mělo zbavit násilných myšlenek a vzorců chování. Podobné zařízení je v celosvětovém srovnání unikátní.

A údajně nese své plody. Od roku 2005 z něj vyšlo 3 300 lidí, včetně 123 bývalých vězňů Guantánama. Úspěšnost je údajně 80procentní. Dvacet procent opět sklouzne k násilí.

Pomáhá to opravdu? „Změnili jsme se. Nyní sami sebe považujeme za nové osoby díky tomuto místu,“ říká reportérovi BBC jeden z místních obyvatel na závěr návštěvy.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1