Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Oh Canada." Američani panikaří a chtějí na sever

„Oh Canada." Američani panikaří a chtějí na sever
 

Odpůrci Donalda Trumpa zjišťují, jak co nejrychleji emigrovat do Kanady. Stránky tamního Ministerstva pro občanství a imigraci kvůli zvyšenému zájmu návštěvníků dokonce na nějakou dobu zkolabovaly.

Kanadský premiér Justin Trudeau na adresu možných amerických imigrantů vtipkoval už v březnu. Odpůrcům Donalda Trumpa tehdy vzkázal, že „v Cape Breton je krásně v každém ročním období." Právě malý ostrov na pobřeží Atlantiku tehdy zhrzeným Američanům doporučovala virální stránka CBIfTrumpWins. 

 

„Jsme tak rádi, že jste se nás rozhodli navštívit (alespoň online)! Pravdou ale je, že vás tu uvítáme, ať už podporujete Demokraty, Republikány nebo Donalda Trumpa," píše server na své úvodní stránce.  

Sami Kanaďani ale možnému příliv Američanů příliš naklonění nejsou. Podle posledních průzkumů je většina z nich proti uvolňování imigrační politiky v případě vítězství Donalda Trumpa. Jiné průzkumy pak potvrdily, že většina Kanaďanů doufala ve vítězství Hillary Clintonové

Stěhování zas tak snadné nebude

Lidé, kteří se chtějí trvale přestěhovat do Kanady, nyní musí zažádat o trvalý pobyt. Úřady od nich většinou vyžadují, aby v zemi měli zaměstnání nebo příbuzné.

 

Emigraci zvažují i některé celebrity

Možné stěhování do Kanady v posledních týdnech oznámila například zpěvačka Barbra Streisandová, spisovatel Stephen King, komička Chelsea Handlerová nebo herec Bryan Cranston. Zpěvačka Cher naopak prohlásila, že kvůli prezidentu Trumpovi zamíří až na Jupiter.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1