Ohnivé inferno v Kalifornii se nedaří zkrotit. V plamenech uhořela i babička se svými vnoučaty | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ohnivé inferno v Kalifornii se nedaří zkrotit. V plamenech uhořela i babička se svými vnoučaty

Ohnivé inferno v Kalifornii se nedaří zkrotit. V plamenech uhořela i babička se svými vnoučaty

Nejméně pět obětí si vyžádal požár, který sužuje sever Kalifornie. Oheň rovněž zničil asi 500 budov a dalších asi 5000 jich ohrožuje. S odvoláním na hasiče o tom dnes informovala agentura Reuters, podle které se v současnosti v oblasti postižené požáry pohřešuje kolem dvou desítek lidí.

S rozsáhlým požárem v okolí města Redding bojuje zhruba 3400 hasičů na zemi i ze vzduchu. Plameny již zachvátily území o rozloze 19 500 hektarů a vynutily si evakuaci téměř 40 000 obyvatel, především z Reddingu a okolních obcí Keswick a Shasta. Keswick, kde žilo před příchodem živlu asi 450 obyvatel, požár zcela zničil.

Oheň, který vypukl před šesti dny, se zatím podle hasičů podařilo uhasit asi jen z pěti procent. Přiživují ho vysoké teploty a sucho. Podle meteorologů se přitom počasí nezmění přinejmenším během celého příštího týdne. „Ten požár není ani zdaleka uhašen,“ řekl velitel hasičů Ken Pimlott.

Požár už si vyžádal celkem pět obětí. Ve čtvrtek bylo nejprve nalezeno tělo buldozeristy, který pomáhal při boji s ohněm, a později i tělo člena hasičského sboru z Reddingu. Dnes rodinní příslušníci potvrdili smrt 70leté ženy, která zahynula společně se svými dvěma pravnoučaty, pětiletým chlapcem a čtyřletou dívkou.

V městské nemocnici je podle aktuálních informací s různými zraněními v důsledku požáru osm lidí včetně tří hasičů.

Požár nadále zuří také u Yosemitského národního parku ve střední části Kalifornie a v horách východně od Los Angeles nedaleko Palm Springs. Yosemitský park dnes oznámil, že zůstane kvůli ohni uzavřen ještě nejméně do pátku.

Lesní požáry letos podle odhadů zničily ve Spojených státech již území o rozloze 1,68 milionu hektarů. Podle statistik je to více než průměr posledních deseti let, ale méně než v loňském roce, kdy do konce července shořelo po celých Spojených státech území o rozloze 2,13 milionu hektarů.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.