Ohnivé peklo: Požáry v Kalifornii potrvají nejméně do konce srpna, z domovů muselo přes 20 tisíc lidí | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ohnivé peklo: Požáry v Kalifornii potrvají nejméně do konce srpna, z domovů muselo přes 20 tisíc lidí

Ohnivé peklo: Požáry v Kalifornii potrvají nejméně do konce srpna, z domovů muselo přes 20 tisíc lidí

Nejrozsáhlejší požár v historii Kalifornie potrvá nejméně do konce srpna. Odhadují to místní hasiči, kteří v současnosti bojují se 17 rychle se šířícími požáry. Dva z nich, které ničí oblast Mendocino, vyhnaly z domovů již přes 23.000 lidí, informovala agentura Reuters.

Právě tyto dva požáry, které úřady berou jako jeden ničivý živel, zachvátily plochu přes 1150 kilometrů čtverečních, což je nejvíce v historii tohoto západoamerického státu.

Guvernér Jerry Brown, který navštívil některé zasažené oblasti a požádal prezidenta Donalda Trumpa o federální výpomoc, označil současný stav horkého a suchého počasí rozdmýchávajícího požáry za "nový normál".

Trump v úterý uvedl, že jeho vláda je v kontaktu s kalifornskými představiteli a bude zjišťovat, co může udělat pro zmírnění dopadu požárů na zasažené regiony. Už v neděli vyhlásil prezident v dotčených regionech stav katastrofy, což umožní uvolnění federálních prostředků.

Kaliforští politici z obou hlavních stran navrhují zmenšit hustotu zdejších lesů, což by podle nich ohni znesnadnilo šíření. Ochránci přírody jsou však proti s argumentem, že by tento postup mohl vést k vyhubení části divokých zvířat.

Po celé Kalifornii se nyní s ohněm potýká 14.000 hasičů.

"Šíří se k obytným domům, dvorům, rančům," řekl o mendocinském ohni mluvčí kalifornského úřadu pro lesy a požární ochranu Mitch Bosma. Jen tento požár dosud zničil 75 budov a nyní ohrožuje stavby v lesních osadách poblíž obcí Nice, Lucerne či Clearlake Oaks.

Ještě začátkem týdne hasiči odhadovali, že mendocinský požár uhasí v polovině srpna, nyní však zveřejnili pesimističtější prognózu opřenou o nepříznivé počasí.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.