Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ohnivé ukrajinské peklo u soudu: Padl první verdikt v tragické kauze z roku 2014

Ohnivé ukrajinské peklo u soudu: Padl první verdikt v tragické kauze z roku 2014

V jihoukrajinském Černomorsku dnes propukly nepokoje vyvolané rozsudkem nad údajnými iniciátory tragického incidentu z počátku května 2014, při němž v Oděse při srážkách mezi proruskými a proukrajinskými aktivisty zahynulo 48 lidí a 200 bylo zraněno. Všech pět souzených osob, mezi nimiž byli dva ruští občané, soud osvobodil.

Případ požáru v oděském Domě odborů, kde desítky lidí uhořely nebo zemřely při pádu z oken, rozdělila ukrajinská justice na několik kauz souzených odděleně. Dnešní jednání se zabývalo začátkem tragédie, kterým byl údajně útok proruských separatistů na oděský průvod za zachování jednoty země. Akci tehdy svolali ukrajinští národovci jako reakci na ruskou okupaci Krymu a na útoky separatistů v Donbasu.

Před soudem se dnes ocitla pětice obviněných, kteří měli zahájit útok, při němž bylo několik lidí zabito a zraněno. Trestní senát ale neshledal důkazy obžaloby za dostatečné a obviněné propustil na svobodu. Byli mezi nimi i Rusové Jevgenij Mefedov a Sergej Dolženkov, pro které žalobce žádal 12 a 15 let vězení. Soud bude ještě projednávat obvinění dalších sedmi osob.

Po ohlášení rozsudku vypukly v Černomorsku nepokoje, při nichž Ukrajinci nespokojení s verdiktem stavěli barikády, blokovali soudní budovu a házeli po policistech dlažební kostky a zápalné lahve. Policie proti útočníkům zasáhla slzným plynem. O zraněných či zatčených se zprávy ukrajinských médií nezmiňují.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1