Okamurův návrh trestání ideologie hlásající nenávist je podle vlády předčasný. Nejspíše ho odmítne | info.cz

Články odjinud

Okamurův návrh trestání ideologie hlásající nenávist je podle vlády předčasný. Nejspíše ho odmítne

Návrh poslanců SPD Tomia Okamury, aby byla trestná i samotná ideologie potlačující práva a svobody, nejen její podpora a propagace, vláda pravděpodobně označí jako předčasný a odborně neprojednaný. Kabinet by měl podle podkladů zaujmout ve středu k novele trestního zákoníku záporné stanovisko. O předloze rozhodnou zákonodárci. Se stejným návrhem přišli poslanci SPD v minulém volebním období, Sněmovna o něm tehdy nerozhodla.

Předkladatelé opět argumentují případem bývalého předsedy pražské muslimské obce Vladimíra Sáňky, kterého soud předloni v září nepravomocně zprostil obžaloby za šíření radikální islámské knihy. Pražský městský soud však posléze osvobozující rozsudek zrušil a vrátil ho Obvodnímu soudu pro Prahu 1, na což také vláda podle předběžného stanoviska patrně upozorní. „Argumentaci předkladatelů lze do doby konečného rozhodnutí v předmětné trestní věci považovat za nepodloženou,“ stojí v něm.

Kabinet by se měl ohradit proti tvrzení předkladatelů o mezeře v zákonu, když podle nich postihuje jen propagaci konkrétního hnutí, nikoli ale samu ideologii. Taková jednání by mohla být podle vládních legislativců stíhána pro podezření z hanobení hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob, případně z podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod.

Navržená novela podle poslanců SPD neomezuje jakoukoli lidskou víru, a to ani tu „společensky negativní“. Omezuje pouze veřejné šíření a propagování takové víry, která ohrožuje svobody ostatních, napsali.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

Sáňkův případ se týká vydání knihy od Bilala Philipse s názvem Základy tauhídu - Islámský koncept boha. Její autor nesmí do některých západních zemí a kniha je v některých státech zakázána. Obvodní soud řešil otázku, zda salafismus je hnutí nebo ideologie. Dospěl k závěru, že jde o ideologii. Kniha podle něj nepropaguje hnutí, a proto vynesl zprošťující rozsudek. Podle žalobců však kniha obsahuje kontroverzní pasáže o potřebě prosazování práva šaría a vykazuje protidemokratické rysy. Sáňka, jemuž hrozilo až desetileté vězení, obžalobu odmítal a považoval ji za vymyšlenou. Nadřízený soud ale loni v únoru rozsudek zrušil a vrátil jej nižšímu soudu k novému projednání.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud