Články odjinud

Okamurův návrh trestání ideologie hlásající nenávist je podle vlády předčasný. Nejspíše ho odmítne

Okamurův návrh trestání ideologie hlásající nenávist je podle vlády předčasný. Nejspíše ho odmítne

Návrh poslanců SPD Tomia Okamury, aby byla trestná i samotná ideologie potlačující práva a svobody, nejen její podpora a propagace, vláda pravděpodobně označí jako předčasný a odborně neprojednaný. Kabinet by měl podle podkladů zaujmout ve středu k novele trestního zákoníku záporné stanovisko. O předloze rozhodnou zákonodárci. Se stejným návrhem přišli poslanci SPD v minulém volebním období, Sněmovna o něm tehdy nerozhodla.

Předkladatelé opět argumentují případem bývalého předsedy pražské muslimské obce Vladimíra Sáňky, kterého soud předloni v září nepravomocně zprostil obžaloby za šíření radikální islámské knihy. Pražský městský soud však posléze osvobozující rozsudek zrušil a vrátil ho Obvodnímu soudu pro Prahu 1, na což také vláda podle předběžného stanoviska patrně upozorní. „Argumentaci předkladatelů lze do doby konečného rozhodnutí v předmětné trestní věci považovat za nepodloženou,“ stojí v něm.

Kabinet by se měl ohradit proti tvrzení předkladatelů o mezeře v zákonu, když podle nich postihuje jen propagaci konkrétního hnutí, nikoli ale samu ideologii. Taková jednání by mohla být podle vládních legislativců stíhána pro podezření z hanobení hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob, případně z podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod.

Navržená novela podle poslanců SPD neomezuje jakoukoli lidskou víru, a to ani tu „společensky negativní“. Omezuje pouze veřejné šíření a propagování takové víry, která ohrožuje svobody ostatních, napsali.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

Sáňkův případ se týká vydání knihy od Bilala Philipse s názvem Základy tauhídu - Islámský koncept boha. Její autor nesmí do některých západních zemí a kniha je v některých státech zakázána. Obvodní soud řešil otázku, zda salafismus je hnutí nebo ideologie. Dospěl k závěru, že jde o ideologii. Kniha podle něj nepropaguje hnutí, a proto vynesl zprošťující rozsudek. Podle žalobců však kniha obsahuje kontroverzní pasáže o potřebě prosazování práva šaría a vykazuje protidemokratické rysy. Sáňka, jemuž hrozilo až desetileté vězení, obžalobu odmítal a považoval ji za vymyšlenou. Nadřízený soud ale loni v únoru rozsudek zrušil a vrátil jej nižšímu soudu k novému projednání.

 

Články odjinud