Články odjinud

Oko za oko. Obyvatelé Mosulu se mstí rodinám Islámského státu, útočí i na jejich děti

Oko za oko. Obyvatelé Mosulu se mstí rodinám Islámského státu, útočí i na jejich děti

Irácký Mosul je už více než týden svobodný. Jedna z hlavních bašt islamistů padla začátkem července po tříleté nadvládě džihádistů. Situace v regionu ale rozhodně mír nepřipomíná. Po oslavách svobody se totiž v místních probudila touha po pomstě. A terčem jsou rodiny vojáků samozvaného Islámského státu (IS), často ženy a malé děti. Někteří se bojí opouštět své domy, dochází totiž k lynčování a spontánním lidovým soudům.

„Nemůžu opustit svůj dům. Vím, že lidé mi chtějí ublížit a cítím se provinile,“ uvádí v rozhovoru pro web The Intercept 50letá vdova Um Aliová s dvěma dcerami, jejíž manžel byl podporovatelem IS. Jak uvádí žena, neměl na vybranou.

Před třemi roky vesnici u Mosulu obsadili islamisté, předvedli všechny muže a řekli, že s nimi budou buď spolupracovat, nebo pocítí následky. Aliin muž byl policistou. Pokud by na podmínky islamistů nepřistoupil, pravděpodobně by prý ihned zemřel. Po začátku okupace v roce 2014 se příslušníci IS zaměřili právě na vojáky a policisty. Podle agentury AP jich 1 700 zabili.

„Nikdy jsem se nesmířila s tím, že můj muž pracuje pro IS, ale taky jsem se bála. Věděli jsme, že kdybychom nespolupracovali, tak bychom měli mnoho problémů,“ vysvětluje vdova. Její manžel zemřel při jednom náletu spojenců, synové se při bojích odpálili v první linii. „Nejvíce se bojím toho, že nás vyženou. Nebojím se smrti, ale bojím se, že když umřu, tak se nikdo nepostará o moje holčičky,“ obává se Aliová.

Irák nyní žije v atmosféře strachu, zemí se pohybuje i několik mstitelů. Mezi nimi i jeden irácký poručík, který hledá vrahy svého otce. Při své „cestě za spravedlností“ prý už zabil asi 40 islamistů. Ti, kteří zabili jeho otce, ale mezi nimi nebyli. Pátrá proto dál. „Nejsem ve své mstě sobecký, dělám to pro všechny Iráčany,“ řekl důstojník reportérovi agentury AP.

Místní vláda přitom tvrdí, že nemá v současnosti zprávy o vraždách ze msty. Jeden z armádních velitelů nicméně agentuře AP přiznal, že jeho lidé běžně zabíjeli muže podezírané z členství v IS. Spolu s prchajícími civilisty se dostali do sběrných táborů, kde se dělala kontrola ve snaze zabránit lidem z IS uprchnout. „Když skupina civilistů na někoho ukázala a řekla, že patří k IS, zastřelili jsme ho. Stojíte-li před člověkem, který pozabíjel vaše přátele a rodinu, chováte se tvrdě,“ přiznal velitel. Příbuzné islamistů nyní vojáci umisťují do speciálních vysoce střežených táborů.

Nevládní organizace Human Rights Watch (HRW) nepřestává upozorňovat na časté případy mimosoudních trestů. V červnu se našla v osvobozené části Mosulu těla 26 mužů se zavázanýma očima a svázanýma rukama. HRW tvrdí, že se vražd dopouštějí všechny jednotky zapojené do boje proti IS. Armáda trvá na tom, že vojáci mají rozkaz každého zajatce dopravit k výslechu, po němž bude následovat soud. Premiér Hajdar Abádí v úterý přiznal, že se při bitvě o Mosul porušovala lidská práva, ale šlo podle něj o izolované případy. Vláda prý viníky potrestá.

Předpokládaný mír se proto do Iráku možná jen tak nedostaví. Experti se obávají, aby současná vlna násilí ze msty neodstartovala další kolo bratrovražedného běsnění mezi Šíity a Sunnity, které naposledy vypuklo po americké invazi v roce 2003.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud