OLAF, který šetřil Čapí hnízdo, je pod tlakem. Nechce říct, jak vyšetřoval Volkswagen | info.cz

Články odjinud

OLAF, který šetřil Čapí hnízdo, je pod tlakem. Nechce říct, jak vyšetřoval Volkswagen

Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) se ocitl pod tlakem. Tentokrát ovšem nikoliv kvůli případů Čapí hnízdo, do nějž je zapleten český premiér Andrej Babiš, ale kvůli vyšetřování automobilky Volkswagen. 

Německá automobilka si před časem od Evropské investiční banky půjčila 400 milionů eur, přičemž OLAF jí obvinil, že uvedla finanční instituci v omyl. Ten se měl týkat toho, že automobilka neuvedla, že podvádí s měřením emisi u automobilů. Výsledek šetření ovšem nezveřejnil ani OLAF a ani EIB, což se setkalo v Evropské unii se značnou kritikou.

"Nemůžu nijak komentovat počínání OLAFu, ale můžu vám pouze říct, že naše citlivost se od uvedeného případu zásadně zvýšila," uvedl podle serveru EUobserver poněkud vyhýbavě šéf EIB Werner Hoyer. V unii se přitom již objevilo několik požadavků, aby OLAF uvedl, jak celý případ vyšetřoval. Nic podobného se ovšem nestalo a úřad tvrdí, že jde o utajené informace.

Nejsou to první problémy Evropského úřadu boje proti podvodům. Dlouholetý ředitel tohoto úřadu Giovianni Kessler stál v roce 2012 za vyšetřováním v takzvané kauze Dalligate. Šlo o komisaře Johna Dalliho, který měl na starosti úpravu legislativy ohledně tabákových výrobků a byl OLAFem obviněn z přijímání úplatků od tabákové lobby ve výši 60 milionů Euro.

Díky zprávě Olafu a s ní souvisejícímu politickému nátlaku Dalli na svůj post rezignoval. A teď to podstatné. Dalli se dočkal osvobozujícího rozsudku nezávislého soudu, protože zpráva OLAFu obsahovala více domněnek než důkazů. Plné satisfakce se však nedomohl, protože podle soudu odešel z úřadu sám a dobrovolně. Souběžně byl však ředitel OLAFU Giovianni Kessler obviněn z nelegálních praktik vyšetřování a belgický soud požádal o zbavení jeho imunity. Tato žádost ovšem musela být třikrát opakována.

Kessler nakonec odmítal odstoupit, podával stížnosti proti zbavení imunity a byl svými evropskými kolegy dlouho držen nad vodou. Nakonec se dočkal funkce v Itálii a odstoupil.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud