Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Olympiáda jako zbraň. Nevěřte KLDR, varuje někdejší severokorejská špionka

Olympiáda jako zbraň. Nevěřte KLDR, varuje někdejší severokorejská špionka

Bývalá severokorejská agentka Kim Hjon-Hi varuje jihokorejskou vládu před tím, aby příliš věřila KLDR. Severní Korea se podle ní nezměnila od doby, kdy ji vyslala spáchat atentát na letadlo letící do Soulu. Jednání mezi oběma Korejemi před letošní zimní olympiádou vidí jako snahu KLDR odpoutat pozornost od vlastních problémů.

Kim Hjon-Hi má s olympijskými plány KLDR své zkušenosti. Byla jedním ze dvou agentů, kteří v listopadu 1987, zaútočili na letadlo korejských aerolinií letící z Bagdádu do Soulu. Misi nařídil sám tehdejší vůdce Severní Koreje Kim Čong-il s cílem narušit chystající se olympijské hry v jihokorejském hlavním městě.

„Severní Korea si myslela, že pořadatelství olympiády by trvale rozdělilo Koreje a učinilo Jižní Koreu ekonomicky silnější než Severní,“ přibližuje myšlení tehdejších lídrů komunistické diktatury Kim.

Jí a jejímu spolupracovníkovi se podařilo pronést bombu na palubu letounu. Vystoupili při mezipřistání v Abú Zabí. Bomba následně vybuchla a stroj se 115 lidmi se zřítil do oceánu nedaleko Barmy.

Kim a jejího komplice dopadli na útěku v Bahrajnu. On spolkl kyanidovou pilulku a zabil se. Ona po dvouletém soudu dostala trest smrti. Jihokorejský prezident jí ale udělil milost, jelikož prohlásil, že je stejnou obětí jako zbytek lidí v letadle.

Od té doby žije Kim pod ochranou v Soulu. Nyní vystoupila, aby varovala před nebezpečím KLDR. „Severní Korea se nezměnila. Olympiádu používá jako zbraň, aby se dostala z režimu sankcí,“ komentuje.

KLDR po roce hrozeb a raketových testů začala v lednu jednat s jižním protějškem o účasti své výpravy na olympijských hrách. V únoru by obě země měly nastoupit pod jednou vlajkou a sjednocený by měl být například i tým hokejistek.

Přesto paní Kim nevěří v dobré úmysly diktátora Kim Čong-una. Stejně jako jeho otec Kim Čong-il, také on je prý schopný uchýlit se k teroristickým útokům, pokud se jednání nebudou vyvíjet podle jeho představ.

Před riziky jednání varovali i někteří důstojníci americké armády. Ti obviňují KLDR ze snahy vrazit klín do spojenectví USA a Jižní Koreje. 

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744