Olympijská diplomacie: Americký viceprezident připustil jednání s Kim Čong-unem | info.cz

Články odjinud

Olympijská diplomacie: Americký viceprezident připustil jednání s Kim Čong-unem

Navzdory chladným vztahům mezi delegacemi Spojených států a Severní Koreje na olympijských hrách, v zákulisí zřejmě došlo k pokroku směrem k otevření nových diplomatických styků, který by mohl vyústit až k přímým rozhovorům Washingtonu a Pchjongjangu bez předchozích podmínek. Vyplynulo to z nově nabytého souladu v jednání Bílého domu s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem, uvedl list The Washington Post, kterému poskytl rozhovor americký viceprezident Mike Pence cestou z dějiště olympijských her.

Pence řekl, že ve dvou zásadních rozhovorech se USA a Jižní Korea shodly na podmínkách vztahů s KLDR - první krok udělají Jihokorejci, USA je případně budou brzy následovat. Nástin rodící se diplomatické cesty je následující: USA a jejich spojenci budou i nadále pokračovat v maximálním nátlaku na režim severokorejského vůdce Kim Čong-una, dokud neudělá jasný krok k opuštění svého jaderného programu. Nicméně administrativa prezidenta Donalda Trumpa je nyní ochotna při udržování maximálního tlaku s KLDR současně i jednat.

KLDR: jak vznikl hrozivý režim a proč se (ne)bát jaderného konfliktu autor: INFO.CZ

Penceovy komentáře podle agentury Reuters naznačují, že Bílý dům, který většinou vůči KLDR zaujímá výhradně tvrdou linii, by se mohl větší měrou otočit i k diplomatickým možnostem.

Ještě v pátek Pence v rozhovoru s novináři prohlásil, že Japonsko, Jižní Korea a Spojené státy jsou zcela zajedno v tom, že Severní Koreu je nutno izolovat kvůli tamnímu jadernému programu.

Podle listu Pence řekl, že dosáhl nového porozumění s jihokorejským prezidentem, který se snaží o diplomatické řešení konfliktu s KLDR v otázce jaderného programu a programu balistických raket.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud