Omezte prodej zbraní! Američtí studenti demonstrovali proti ozbrojeným masakrům na školách | info.cz

Články odjinud

Omezte prodej zbraní! Američtí studenti demonstrovali proti ozbrojeným masakrům na školách

Studenti z víc než 2600 amerických škol a vzdělávacích institucí dnes opustili třídy a posluchárny, aby si připomněli 19. výročí krvavého incidentu na střední škole v Denveru, kde dva mladíci v roce 1999 zabili 13 lidí. Jde o druhou celostátní demonstraci studentů po únorovém masakru ve floridském Parklandu, při kterém přišlo o život 17 lidí.

Mnoho mladých Američanů vyšlo do ulic v oranžové, která se letos v USA stala symbolickou barvou boje proti ozbrojenému násilí a za omezení prodeje střelných zbraní. Na počest obětí střelby z roku 1999 drželi minutu ticha.

Před budovou parlamentu ve Washingtonu se sešly stovky lidí s transparenty „Už nikdy ozbrojené násilí“ a „Nechceme strach ze střelby na školách“. Před Bílým domem studenti uspořádali demonstraci vsedě.

Cílem studentského hnutí je přinutit vládu a kongresmany omezit prodej zbraní, což zatím naráží na tvrdý odpor zbrojní lobby v Kongresu. Ozbrojené násilí by se podle studentů mělo stát tématem kampaně před parlamentními volbami, které Spojené státy čekají letos v listopadu.

Organizátoři dnešní celostátní akce ponechali podle agentury Reuters na studentech, aby rozhodli, jakou formu protestu zvolí. V některých městech pochodovali k budovám místních zastupitelských sborů, jinde na mítincích pronášeli projevy a hlasovali o rezolucích.

V roce 1999 útočníci s maskami na tvářích vešli v době oběda do budovy střední školy Columbine v Denveru a z automatických zbraní začali střílet na studenty i profesory. Školu, kterou navštěvuje 1800 žáků, ovládla panika a všichni prchali z budovy, nebo se ukrývali ve třídách například pod lavicemi. Po krvavé orgii mladí ozbrojenci ve věku kolem osmnácti let spáchali sebevraždu.

Vraždění tenkrát v USA vyvolalo hrůzu, ale od té doby v zemi došlo k několika podobným tragédiím. Snahy veřejnosti přesvědčit Kongres o nutnosti zákonného omezení prodeje zbraní narážejí na druhý dodatek americké ústavy, který nošení zbraní Američanům povoluje.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí 1. dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí 2. dílu

Články odjinud