Trump pronese průměrně 5.6 nepravdivých tvrzení denně | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Opakovaná lež se pravdou nestává. Trump pronese průměrně 5,6 nepravdivých výroků denně

Opakovaná lež se pravdou nestává. Trump pronese průměrně 5,6 nepravdivých výroků denně

Ego amerického prezidenta Donalda Trumpa vypisuje šeky, které jeho úřad nedokáže splatit. Že se Trump ohání tvrzeními, která nejsou tak úplně pravdivá, bylo jasné úplně každému, kdo sledoval americké předvolební debaty. Nicméně server Washington Post nyní zjistil, že současný nejmocnější muž světa v nastaveném trendu s chutí pokračuje. Seriál Fact Checker serveru Washington Post zjistil, že od své inaugurace pronáší Trump průměrně 5,6 lživých, nepravdivých či zavádějících tvrzení denně. 

1. „Máme nejvyšší daně na světě“ (33 tvrzení)

Tuto větu Trump podle serveru Washington Post Trump veřejně vyslovil od své inaugurace 33krát, nicméně to jí na pravdivosti stejně nepřidalo. Podle amerického think-tanku Pew Research Center to totiž jednoduše pravda není, nehledě na to, kolikrát se opakuje. Instituce srovnala zdanění různých amerických demografických skupin a porovnala je s vyspělým světem (OECD). Výsledek byl jednoznačný – Američané se ve všech zkoumaných scénářích dostali na průměr či spodek celého daňového žebříčku.

2. „Údajné vměšování Ruska do prezidentských voleb je jen zástěrka neschopnosti demokratů“ (38 tvrzení)

Americké zpravodajské agentury nesouhlasí. Jak CIA (Ústřední zpravodajská služba), tak i FBI (Federální úřad pro vyšetřování) a NSA (Národní bezpečnostní agentura) tvrdí, že sám Vladimir Putin dohlížel na kampaň, která měla za cíl ovlivnit americké prezidentské volby. V jejich společné zprávě je doslova napsáno, že tento záměr měl poškodit šance demokratky Hillary Clintonové a naopak zvýšit šance na vítězství Donalda Trumpa.

3. „Zavedu největší daňovou úlevu, kterou USA zažily“ (55 tvrzení)

Chyba lávky. Daňová reforma, kterou bývalý realitní magnát Američanům přinesl, bude až osmá největší v americké historii. To, co totiž Trump představil, byly zejména daňové úlevy pro velké firmy. Na úrovni zdanění jednotlivců a rodin jeho úlevy s historickým srovnáním neobstojí. Zde totiž Trump sníží daně jen o asi 11 procent na 35 procent, jeho přechůdce Ronald Reagan přitom lidu ulevil o 60 procent na 28procentní míru zdanění. Výrazné daňové úlevy než Trump zavedli třeba i prezdienti Warren Harding, Calvin Coolidge, John Kennedy či Lyndon Johnson.

4. „Díky mně firmy začínají opět vyrábět v USA“ (61 tvrzení)

Prezident Donald Trump se často holedbá tím, že díky němu americké i světové společnosti opět přemisťují svou výrobu zpět do Spojených států. Bývalý realitní magnát se však chlubí cizím peřím. Většina dohod o výstavbě nových či přemístění starých továren totiž byla učiněna ještě za doby prezidenta Baracka Obamy. Trumpovi jen tento vývoj událostí zapadá do jeho předvolebního hesla „America First.“

5. „Systém zdravotní péče Obama Care je obrovská pohroma“ (61 tvrzení)

Pohroma jsou zřejmě spíše opatření, která ve zdravotní problematice navrhla jeho administrativa. Podle rozpočtového výboru amerického Kongresu totiž takzvaná Obama Care „naprostou pohromou“ rozhodně není, naopak přispívá ke stabilitě trhu. Pokud by ale začaly platit Trumpovy návrhy, 24 milionů lidí by v příštích deseti letech přišlo o své zdravotní pojištění.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.