Trump pronese průměrně 5.6 nepravdivých tvrzení denně | info.cz

Články odjinud

Opakovaná lež se pravdou nestává. Trump pronese průměrně 5,6 nepravdivých výroků denně

Ego amerického prezidenta Donalda Trumpa vypisuje šeky, které jeho úřad nedokáže splatit. Že se Trump ohání tvrzeními, která nejsou tak úplně pravdivá, bylo jasné úplně každému, kdo sledoval americké předvolební debaty. Nicméně server Washington Post nyní zjistil, že současný nejmocnější muž světa v nastaveném trendu s chutí pokračuje. Seriál Fact Checker serveru Washington Post zjistil, že od své inaugurace pronáší Trump průměrně 5,6 lživých, nepravdivých či zavádějících tvrzení denně. 

1. „Máme nejvyšší daně na světě“ (33 tvrzení)

Tuto větu Trump podle serveru Washington Post Trump veřejně vyslovil od své inaugurace 33krát, nicméně to jí na pravdivosti stejně nepřidalo. Podle amerického think-tanku Pew Research Center to totiž jednoduše pravda není, nehledě na to, kolikrát se opakuje. Instituce srovnala zdanění různých amerických demografických skupin a porovnala je s vyspělým světem (OECD). Výsledek byl jednoznačný – Američané se ve všech zkoumaných scénářích dostali na průměr či spodek celého daňového žebříčku.

2. „Údajné vměšování Ruska do prezidentských voleb je jen zástěrka neschopnosti demokratů“ (38 tvrzení)

Americké zpravodajské agentury nesouhlasí. Jak CIA (Ústřední zpravodajská služba), tak i FBI (Federální úřad pro vyšetřování) a NSA (Národní bezpečnostní agentura) tvrdí, že sám Vladimir Putin dohlížel na kampaň, která měla za cíl ovlivnit americké prezidentské volby. V jejich společné zprávě je doslova napsáno, že tento záměr měl poškodit šance demokratky Hillary Clintonové a naopak zvýšit šance na vítězství Donalda Trumpa.

3. „Zavedu největší daňovou úlevu, kterou USA zažily“ (55 tvrzení)

Chyba lávky. Daňová reforma, kterou bývalý realitní magnát Američanům přinesl, bude až osmá největší v americké historii. To, co totiž Trump představil, byly zejména daňové úlevy pro velké firmy. Na úrovni zdanění jednotlivců a rodin jeho úlevy s historickým srovnáním neobstojí. Zde totiž Trump sníží daně jen o asi 11 procent na 35 procent, jeho přechůdce Ronald Reagan přitom lidu ulevil o 60 procent na 28procentní míru zdanění. Výrazné daňové úlevy než Trump zavedli třeba i prezdienti Warren Harding, Calvin Coolidge, John Kennedy či Lyndon Johnson.

4. „Díky mně firmy začínají opět vyrábět v USA“ (61 tvrzení)

Prezident Donald Trump se často holedbá tím, že díky němu americké i světové společnosti opět přemisťují svou výrobu zpět do Spojených států. Bývalý realitní magnát se však chlubí cizím peřím. Většina dohod o výstavbě nových či přemístění starých továren totiž byla učiněna ještě za doby prezidenta Baracka Obamy. Trumpovi jen tento vývoj událostí zapadá do jeho předvolebního hesla „America First.“

5. „Systém zdravotní péče Obama Care je obrovská pohroma“ (61 tvrzení)

Pohroma jsou zřejmě spíše opatření, která ve zdravotní problematice navrhla jeho administrativa. Podle rozpočtového výboru amerického Kongresu totiž takzvaná Obama Care „naprostou pohromou“ rozhodně není, naopak přispívá ke stabilitě trhu. Pokud by ale začaly platit Trumpovy návrhy, 24 milionů lidí by v příštích deseti letech přišlo o své zdravotní pojištění.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud