Operace bez roušky i narkózy. Falešný chirurg půjde za mrzačení lidí do vězení | info.cz

Články odjinud

Operace bez roušky i narkózy. Falešný chirurg půjde za mrzačení lidí do vězení

I když se může lidem v Evropské unii zdát, že jsou všude sledováni a vystaveni neustálé kontrole, případ falešného lékaře odsouzeného v Rakousku svědčí o opaku. Slovák s libanonskými kořeny měl hned v několika zemích, včetně Česka, operovat bez potřebné lékařské licence i vzdělání, přičemž několika pacientům vážně poškodil zdraví.

„Cítím se vinen. Je mi to nesmírně líto. Na tom místě jsem neměl používat skalpel,“ uvedl obviněný Slovák. V takzvaném „Centru krásy“ ve vídeňské čtvrti Meidling prováděl podle svědků některé operace na masážním stole. Minimálně ve dvou případech přitom voperovával mladým ženám prsní implantáty bez celkové anestezie.

Jak vypověděla jedna ze svědkyň, když si stěžovala na stole na velké bolesti, „chirurg“ jí dal injekci a šel si mezitím zakouřit. Pak údajně pokračoval bez použití dezinfekčních prostředků, neměl rukavice ani chirurgickou masku. Mladou ženu pak zasáhla bolestivá infekce, vyžadující další léčbu. V září 2017 operoval bez plné anestézie další pacientku, které podle soudního znalce způsobil „bolest srovnatelnou s těžkým zraněním.“

O měsíc dříve upravoval nos čtyřiadvacetiletému muži, který má od té doby nos nakřivo a navíc zúženou nosní dírku. Trpí chronickou bolestí a potížemi s dýcháním. Za operaci přitom zaplatil 2000 eur. Další šestnáctiletý mladík si od falešného chirurga nechal za 1600 eur odsát tuk z břicha, přičemž, jak vypověděl, cítil po probuzení silný zápach cigaretového kouře. Navíc po údajném odsátí tuku nepozoroval na břiše kromě jizvy žádné změny. „Ta operace byl podvod,“ uvedl podle deníku Kurier před soudem  znalec.

Vzhledem k následkům jeho zákroků je přitom podle některých rakouských médií nepravomocný rozsudek nad falešným lékařem ještě příliš mírný. Slovák byl po stížnostech některých pacientů zadržen loni v červenci a z osmiměsíčního nepodmíněného trestu mu při započtení vazby zbývají už jen dva měsíce. Pak může jít teoreticky s podmínkou na svobodu. Žádosti o finanční odškodnění bude řešit civilní soud. Tím by neuvěřitelný příběh mohl skončit.

Jenže, jak se INFO.CZ zcela náhodou podařilo zjistit z veřejně dostupných zdrojů, celá kauza má také druhou, možná ještě neuvěřitelnější rovinu. V případě nepravomocně odsouzeného falešného chirurga v Rakousku se totiž zřejmě jedná o stejného muže, který už před více než dvěma roky musel kvůli stejným podvodným praktikám skončit praxi v Bratislavě. Na klinice „Adelais Clinique“ tehdy také prováděl některé operace bez anestezie, podobně svědkyně vypověděly, že operoval bez roušky a potřebné hygieny. „První operaci dělal pět hodin. Řvala jsem bolestí, protože jsem všechno cítila. Byla jsem řezána doslova zaživa,“ řekla jedna z pacientek deníku Nový čas. Stejný deník uvedl, že falešný chirurg s iniciály Y.G. dojížděl operovat pacientky i do Prahy a Plzně.

Bratislavská klinika, na níž falešný chirurg působil, dostala od ministerstva zdravotnictví v říjnu 2017 pokutu 22 000 EUR. Nechala totiž operovat lékaře, který ve skutečnosti žádným lékařem nebyl, nikdy nedokončil lékařskou fakultu, natož příslušnou atestaci. Jak je tedy možné, že stejný „chirurg“ si bez jakékoliv  pozornosti úřadů otevřel po svém odhalení na Slovensku další praxi ve Vídni?

I když rakouská média nesmějí do pravomocného rozsudku zveřejňovat pravé jméno obviněného, že se jedná o totožnou osobu se chirurgem Y.G z Bratislavy, se zdá takřka jisté. Shoduje se věk i přibližná podoba z fotografií, pouze na Slovensku se psalo o falešném lékaři původem z Dubaje, v Rakousku zase z Libanonu.

Ani velká mediální pozornost, kterou případ falešného lékaře z Bratislavy vyvolal v Česku i na Slovensku už před dvěma roky, však paradoxně nezabránil tomu, aby chirurg nepřesídlil do Vídně a nepokračoval v operacích „bez roušky a anestézie“ zase jinde. Jak je to možné? „Kde není žalobce, není bohužel ani soudce,“ řekl INFO.CZ mluvčí České lékařské komory Michal Sojka. Problém je podle něj v tom, že když si někdo dnes otevře „nelegální“ zdravotnické zařízené, včetně kliniky plastické chirurgie, dokud si na jeho práci nikdo nestěžuje, nebo ho neudá, úřady na jeho činnost vůbec nemusejí přijít.

„A to i kvůli tomu, že takový falešný lékař na rozdíl od toho skutečného není registrován v žádné profesní organizaci, která by prověřila jeho vzdělání a praxi,“ řekl Sojka. I v Česku se podle něj proto vyskytly případy falešných doktorů, ordinujících bez diplomu z lékařské fakulty. Žádný však zatím nebyl tak „křiklavý“ jako příklad bratislavského plastického chirurga s mezinárodní působností.

U estetické chirurgie je navíc podle Sojky potíž v tom, že zákroky si většinou platí každý sám bez účasti pojišťovny. A to opět umožňuje, aby falešný lékař po nějakou dobu skrýval, že žádným lékařem není. V případě slovenského chirurga také zřejmě hrála velkou roli dnešní snaha mnoha lidí o „vylepšení zevnějšku“ doslova za každou cenu. Jak píší některá rakouská média, falešný lékař nabízel své služby levněji než konkurence. A na to, zda má diplom, se ho proto nikdo neptal.

„Já bych proto každému doporučoval, aby si ověřil, zda má zdravotnické zařízení, kam jde, opravdu příslušnou licenci a lékař je členem lékařské komory,“ uvedl Michal Sojka. Jenže jedna věc je doporučení a druhá, jak se dodržují. A tak zřejmě není vůbec vyloučeno, že až za několik měsíců opustí falešný bratislavský chirurg brány vídeňské věznice, otevře si ordinaci zase v jiném státě. A proč ne třeba právě v Česku.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud