Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Opioidová krize v USA sílí. Počet závislých matek se za patnáct let zvýšil čtyřikrát

Opioidová krize v USA sílí. Počet závislých matek se za patnáct let zvýšil čtyřikrát

Počet žen, které přivedly na svět dítě během své závislosti na opioidech, stoupl ve Spojených státech během patnácti let čtyřnásobně. Čísla se v jednotlivých oblastech liší. Zatímco na Havaji nárůst odpovídá celkovému průměru, Západní Virginie hlásí 53krát více případů, Vermont dokonce 97krát. Opioidová krize je jedním ze zásadních témat, které rezonuje i před podzimními volbami do Kongresu. Počty závislých například na utišujících prostředcích proti bolesti se totiž stále nedaří omezit.

Zpráva Centra pro kontrolu a prevenci závislostí (CDC) ukazuje na rostoucí problém, pro který se v USA vžilo označení Opioidová krize. Výzkumníci se zaměřili na období mezi lety 1999 až 2014. Zjistili, že zatímco na konci 20. století rodilo v porodnicích asi 1,5 závislé matky na 1000 porodů, o patnáct let později to již bylo 6,5 matky na 1000 porodů.

„Zjištění ilustrují devastující dopad opioidové epidemie na rodiny napříč Spojenými státy včetně těch nejmladších,“ konstatuje Robert Redfield, ředitel CDC, který upozorňuje, že užívání opioidů během těhotenství může vést k „srdcervoucím následkům“.

Mezi státy s největším nárůstem patří Maine, Nové Mexiko, Vermont a Západní Virginie. Naopak nejmenší rozdíl vykázaly Havaj a Kalifornie. Například ve Vermontu, který měl v roce 1999 0,5 případu závislé matky na 1000 porodů, připadá nyní na stejný základ 48,6 případu. Havaj se proti tomu drží na 2,4 závislých žen.

„I ve státech s nejmenšími ročními nárůsty je ale stále více žen, které přicházejí k porodu jako uživatelky opioidů. Tato data mohou nabídnout solidní základ pro vyvinutí a přizpůsobení preventivního a léčebného úsilí,“ praví Wanda Barfieldová, která má v CDC na starosti oddělení reprodukčního zdraví.

Závislých na opioidech, neboli látkách s podobnou chemickou strukturou, jakou má morfin nebo heroin, neubývá. V roce 2016 zemřelo na předávkování 42 tisíc Američanů. Vědci zčásti viní také lékaře, kteří stále velice často předepisují léky proti bolesti, které mohou vést k závislosti. Američtí pacienti dostávají proti roku 1999 třikrát více takových předpisů. Když u nich závislost propukne a lékaři jim látky přestanou předepisovat, loví na černém trhu nebo přechází na heroin.

Ministr zdravotnictví Alex Azar by chtěl do tří let počet takových předpisů snížit o třetinu. Z opioidové krize se totiž stalo politické téma. Kritici vyčítají prezidentu Donaldu Trumpovi, že ač sliboval řešení problému, zatím s ním pohnout nedokázal. Se svými návrhy přišly obě hlavní politické strany. Zatímco demokraté navrhují více investovat do zdravotnictví a léčby závislostí, prezidentovi republikáni prosazují vyšší tresty pro dealery a tvrdší boj proti pašerákům.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1