Opozičník Corbyn tvrdě kritizuje Mayovou kvůli Sýrii: „Vláda jen čeká na instrukce od Trumpa“ | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Opozičník Corbyn tvrdě kritizuje Mayovou kvůli Sýrii: „Vláda jen čeká na instrukce od Trumpa“

Opozičník Corbyn tvrdě kritizuje Mayovou kvůli Sýrii: „Vláda jen čeká na instrukce od Trumpa“

Británie by měla požadovat nezávislé vyšetření údajného chemického útoku syrské armády v povstalecké enklávě Dúmá u Damašku, místo aby čekala na instrukce, které dostane od amerického prezidenta Donalda Trumpa. Podle agentury Reuters to dnes řekl předseda labouristů Jeremy Corbyn. Lídr parlamentní opozice kritizuje postup vlády premiérky Theresy Mayové v aktuální krizi kolem Sýrie a volá mimo jiné po tom, aby byl do rozhodování o případném útoku zapojen i parlament.

"Zdá se, že vláda čeká na instrukce od prezidenta Donalda Trumpa, jak dál postupovat," uvedl Corbyn v prohlášení. Nezávislé vyšetřování "hrozného útoku chemickými zbraněmi", o které by podle něj měla Británie usilovat, by měla zaštítit Organizace spojených národů.

Corbyn v uplynulých dnech ostře kritizoval postup vlády premiérky Mayové v krizi, kterou vyvolal údajný chemický útok v Dúmě. "Další bombardování, další zabíjení, další válka nezachrání životy. Jen to bude stát další životy a zplodí válku někde jinde," varoval Corbyn.

Britskou vládu už dříve vyzval, aby nepřijímala rozhodnutí o případném útoku sama, ale nechala o něm hlasovat v parlamentu. Podle britských listů Mayová zákonodárcům případné rozhodnutí o vojenské akci ke schválení předložit nehodlá. "Jen si představte scénář, že americká raketa sestřelí ruské letadlo, nebo naopak. Kam by to vedlo?" varoval před vojenskou akcí předseda labouristů.

Kabinet premiérky Mayové se ve čtvrtek na mimořádném zasedání shodl, že by Mayová měla dál jednat se Spojenými státy a Francií o koordinované reakci na údajný chemický útok v Dúmě. Podle ministrů je "velmi pravděpodobné", že za útokem na Dúmu stál režim syrského prezidenta Bašára Asada. Náměstek ministra dopravy Jo Johnson později v diskuzním pořadu řekl, že "v tomto okamžiku nebylo přijato žádné rozhodnutí o vojenské akci".

V noci na dnešek úřad britské premiérky informoval, že Mayová ve čtvrtek telefonicky hovořila s Trumpem, se kterým se shodla na nezbytnosti zabránit mezinárodní akcí syrskému režimu, aby použil chemické zbraně.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.