Orbán může být hrobařem EU, Evropě teď hrozí orbanizace. Němci komentují maďarské volby | info.cz

Články odjinud

Orbán může být hrobařem EU, Evropě teď hrozí orbanizace. Němci komentují maďarské volby

Německá média komentují jednoznačné vítězství konzervativní strany Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána. Podle nich zůstává u moci populista a Evropě teď hrozí orbanizace.

"Se svojí vizí 'neliberální demokracie' si Orbán podrobil Maďarsko," konstatuje server listu Die Welt. "Jeho volební vítězství ho posiluje, aby maďarskou vůdcovskou demokracii vyvezl do celé Evropy. A má učenlivé žáky, jak se ukazuje v Polsku a dalších státech Visegrádu," míní deník, podle něhož to může být vážný problém pro celou Evropskou unii.

"S východním blokem posíleným volebním vítězstvím v Maďarsku hrozí EU osud Spojených národů. Když se dá dohromady příliš mnoho států, které nepojí shoda na hodnotách, pak se z jejich spolupráce nutně stane bezzubý debatní klub," píše web, podle něhož by se Orbán mohl stát hrobařem EU.

Dopady maďarských voleb na osmadvacítku se zabývá také server Spiegel Online. "Že Orbán změní svůj konfrontační politický kurs, je spíše nepravděpodobné. V zahraniční politice sleduje Orbán cíle reformované Evropské unie, která se v zásadě stará jen o správu evropských finančních kompenzací a společného trhu, nezastupuje ale společné politické hodnoty a nevměšuje se do politických kontroverzí v jednotlivých zemích. Pro tento cíl chce Orbán mobilizovat země střední a jihovýchodní Evropy," konstatuje web nejčtenějšího německého politického magazínu.

S tím, že maďarská vláda nezmění svou politiku vůči EU, počítá také list Süddeutsche Zeitung. "EU se musí po Orbánově volebním vítězství připravit na pokračující těžkosti ze strany Maďarska," míní deník, podle kterého se to týká jak maďarským premiérem deklarované "neliberální demokracie", tak jeho uprchlické politiky.

Také podle Frankfurter Allgemeine Zeitung bude Orbán pokračovat v dosavadní politice a bude se například snažit umlčet poslední nezávislá média či jemu nepříjemné nevládní organizace. "Své kontrole podrobí stále relativně nezávislou justici. Na evropské úrovni se bude nadále stavět proti jakékoli azylové a uprchlické politice založené na solidaritě," míní list.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud