Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Orbán povede Fidesz do dubnových voleb. S novým mandátem chce zakonzervovat prosazené změny

Orbán povede Fidesz do dubnových voleb. S novým mandátem chce zakonzervovat prosazené změny

Maďarský premiér Viktor Orbán povede vládní stranu Fidesz do boje v parlamentních volbách v příštím roce. Bude usilovat o třetí premiérský mandát. Podle agentury Reuters Orbán dnes přijal podporu své strany, aby se opět stal její volebním lídrem. Při této příležitosti řekl, že potřebuje ještě jeden čtyřletý mandát k tomu, aby změny, které v zemi provádí, zůstaly už neměnné.

Orban, který staví svou politiku na konfrontaci s Evropskou unií, vede neustálou kampaň proti přistěhovalectví, prosazuje kontrolu nad médii a soudy a kritizuje úsilí o prohloubení evropské integrace, obdržel jednomyslnou podporu všech 1358 delegátů stranického sjezdu, aby vedl Fidesz další dva roky.

Pět měsíců před volbami jsou průzkumy veřejného mínění vůči Fidesz příznivé, a dávají tak straně naději na další přesvědčivé vítězství. Na druhé místo se má navíc šanci prodrat krajně pravicový Jobbik, který jde v projevech nacionalismu a šovinismu ještě mnohem dál.

"Neexistuje nálada pro změnu vlády v Maďarsku, stejně jako nálada pro změnu opozice," řekl 54letý Orbán za smíchu a potlesku svých spolustraníků.

Orbán ve svém projevu dodal, že bojuje proti "globalizačním" názorům, které ohrožují křesťanské národy EU a jejich morální základy, z čehož opět obvinil amerického miliardáře maďarského původu George Sorose. Sorosova nadace mimo jiné přispívá i organizacím pomáhajícím uprchlíkům.

"Některé země v Evropě se rozhodly překročit křesťanství a svůj vlastní národní charakter," řekl dnes Orbán. "Chtějí vstoupit do postkřesťanské, postnárodní éry," dodal. Podle Orbána je součástí Sorosova plánu svrhnout v Evropě vlády hájící národní zájmy, tedy i tu maďarskou.