Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Orbán rozkázal špionům, aby se zaměřili na Sorose. Chce rozložit jeho "impérium"

Orbán rozkázal špionům, aby se zaměřili na Sorose. Chce rozložit jeho "impérium"

Maďarský premiér Viktor Orbán znovu útočí na miliardáře a filantropa George Sorose. Po maďarských výzvědných službách chce, aby zmapovaly Sorosovy aktivity, které podle něj cíleně podkopávají pozici Maďarska v EU a snaží se, aby unijní instituce zemi potrestaly. 

Americký miliardář a filantrop George Soros je úhlavní nepřítel Maďarska číslo jedna a jeho aktivity, které jsou údajně zaměřeny proti zemi, musí být zmapovány. Za úkol to přímo od premiéra Viktora Orbána dostaly maďarské tajné služby. V příštích týdnech by se měly zaměřit na celé Sorosovo „impérium“.

Orbán v pravidelném rozhlasovém pořadu, ve kterém vystupuje každý pátek, uvedl, že Sorosovy nadace a neziskové organizace systematicky pracují na tom, aby vláda změnila svou politiku vůči migraci. V projevu z minulého týdne, který měl připomenout protikomunistické povstání v Budapešti v roce 1956, Orbán podle agentury DPA uvedl, že vlna milionů migrantů je dílem záhadné finanční síly, která je přiměla k invazi do Evropy, aby ji přeměnili ve „smíšený kontinent“. I přesto, že přímo nezmínil Sorose, komentátoři se shodli, že Orbán mluvil o něm.

Na adresu Sorosových neziskových organizací v pátek v rozhlase pak Orbán uvedl: „Další otázkou je, kdo jsou Maďaři, kteří se tohoto účastní?“. Jak napsaly Financial Times, Orbán sice tyto osoby nespecifikoval, lidé z blízkosti Orbána a jeho strany Fidesz v minulosti za „Sorosovu síť“ označovali neziskové organizace, novináře, úředníky EU a také poslance, kteří působí nejen v Maďarsku, ale i za jeho hranicemi.

Viktor Orbán s neziskovými organizacemi bojuje dlouhodobě. Kvůli zákonu o nevládních organizacích, který maďarský parlament schválil v červnu, zahájila vůči zemi řízení Evropská komise. Orbánovi kritici jsou přesvědčení, že sporný zákon je součástí širší snahy maďarské vlády dostat pod kontrolu nezávislé instituce v zemi. Orbán v minulosti opakovaně uvedl, že za kroky Bruselu nese zodpovědnost Soros. „Soros si koupil lidi, koupil si organizace, jež mu zobou z ruky, a pod jeho vlivem je i Brusel,“ prohlásil nedávno Orbán.

Zmiňovaný zákon zpřísňuje kontrolu úřadů nad nevládními organizacemi podporovanými zvenčí. Organizace s ročním příspěvkem ze zahraničí nejméně 7,2 milionu forintů (613.000 korun) se mají registrovat a informovat o svém financování. Pokud to neudělají, hrozí jim vysoké pokuty a zákaz působení. Musejí se též označovat za „organizace využívající zahraniční financování“.

Evropská komise zahájila s Maďarskem řízení v červenci. V polovině srpna obdržela požadovanou maďarskou reakci, která však „vážné obavy“ unijní exekutivy nerozptýlila. V říjnu proto Komise řízení posunula do další fáze, když Budapešti poslala takzvané odůvodněné stanovisko s tím, že vláda má měsíc na odpověď. Pokud maďarská reakce nebude uspokojivá, může Brusel věc předat evropskému soudu.

Podle Sorosovy nadace Open Society Foundations je potřeba považovat poslední Orbánovy kroky za „další pokus zasáhnout média a umlčet kritické hlasy“. „Maďaři si zaslouží přístup k informacím, pestrost názorů a volnou a otevřenou debatu. Navzdory falešným obviněním George Soros a OSF budou pokračovat v pomoci maďarskému lidu,“ napsala nadace.