Články odjinud

Orbán se družil s autoritáři. Dominance Západu se podle něj zhroutila, teď prý bude diktovat východ

Orbán se družil s autoritáři. Dominance Západu se podle něj zhroutila, teď prý bude diktovat východ

Maďarský premiér Viktor Orbán se dnes v Kyrgyzstánu zúčastnil summitu turkických zemí. Při té příležitosti prohlásil, že nový světový řád budou určovat východní státy, informovala německá agentura DPA.

Kritik Evropské unie Orbán usiluje o sblížení s nejautoritativnějšími turkickými zeměmi, poznamenala DPA k účasti šéfa maďarské vlády na schůzce kooperační rady zemí regionu. Například německá kancléřka Angela Merkelová však koncem srpna také odjela do autoritářky řízeného Ázerbájdžánu, kde se zajímala o dodávky plynu do Evropy.

„Starý světový pořádek, v němž kapitál a znalosti proudí ze Západu na Východ, se zhroutil. Nový světový pořádek budou určovat státy, které se nacházejí na Východě,“ citovala Orbána agentura MTI.

„Maďarsko spolupráci zemí s turkickou identitou vždy velmi pozorně sledovalo,“ ujistil Orbán na schůzce konané v kyrgyzském letovisku Čolpon-Ata na břehu jezera Issyk-kul. Tyto země si podle maďarského politika uchovávají svůj jazyk, kulturu a tradici i v moderním světě.

Summitu v Čolpon-Atě se účastní i turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a jeho kolegové z Kyrgyzstánu, Kazachstánu, Uzbekistánu a Ázerbájdžánu, uvedla DPA. Maďarsko má ve sdružení statut pozorovatele. Kyrgyzský prezident Sooronbaj Žeenbekov ocenil, že Maďarsko pamatuje na své historické pouto k turkickým národům.

Podnětem ke konání schůzky prezidentů jsou Světové nomádské hry. Zhruba 2000 sportovců z 80 zemí soutěží v etnických sportech praktikovaných ve Střední Asii. Ty zahrnují především jízdu na koni, lukostřelbu a zápas.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud