Organizace pro zákaz chemických zbraních začala jednat o Skripalovi a jeho dceři | info.cz

Články odjinud

Organizace pro zákaz chemických zbraních začala jednat o Skripalovi a jeho dceři

Diplomaté z mezinárodní Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) dnes v Haagu začali jednat o kauze bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery, kteří byli v březnu na jihu Anglie otráveni nervově paralytickou látkou.

Experti OPCW již potvrdili, že dvojice byla otrávena nervovou látkou. Oficiálně ale neoznámili, jaká chemikálie to byla, ani kdo je podle nich za incident odpovědný.

Británie tvrdí, že Skripalovi byli minulý měsíc v Salisbury otráveni nervovou látkou novičok a že za útokem stojí Rusko, Moskva obvinění odmítá. Látka byla podle úterního sdělení Londýna v tekuté formě. Dnešní jednání Británie svolala, aby ostatní členy OPCW informovala o vývoji událostí.

„Rusko svým nezodpovědným chováním porušuje světový zákaz chemických zbraní,“ uvedl během schůze na twitteru britský zástupce při OPCW. Moskva tak podle něj ohrožuje globální bezpečnost. Diplomat zopakoval, že jediným pachatelem útoku v Salisbury je Rusko.

V Salisbury v úterý začala rozsáhlá dekontaminace, která se bude týkat devíti míst. Podílet se na ní bude 200 vojáků, potrvá několik měsíců a bude stát miliony liber. Stav šestašedesátiletého Skripala se podle lékařů zlepšuje a jeho dcera již byla z nemocnice propuštěna.

Incident v Salisbury vyvolal vážnou diplomatickou krizi ve vztazích mezi Ruskem a Británií a jejími západními spojenci.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud