Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ošetřovatel smrti: Odpykává si trest za vraždu 6 pacientů, zabil jich ale zřejmě přes sto

Ošetřovatel smrti: Odpykává si trest za vraždu 6 pacientů, zabil jich ale zřejmě přes sto

Bývalý německý ošetřovatel Niels Högel byl obžalován z vražd dalších 97 pacientů, oznámila dnes prokuratura v Oldenburgu. Högel už dostal doživotní trest vězení za zabití či zranění šesti pacientů. Jeho činy z let 1999 až 2005 se zabývá zvláštní komise. Podle vyšetřovatelů může být největším německým sériovým vrahem po druhé světové válce.

Nyní 40letý Högel podle obžaloby usmrtil na klinice v Oldenburgu 35 pacientů. Dalších 62 prý připravil o život v nemocnici v nedalekém Delmenhorstu. Policie a státní zástupci již loni v listopadu uvedli, že má na svědomí přes 100 pacientů. Před tím se vycházelo z toho, že počet jeho obětí dosahuje 90.

V Oldenburgu na severozápadě Německa pracoval Högel v letech 1999 až 2002, v Delmenhorstu pak v letech 2003 až 2005. Na jeho činy se přišlo až v červnu 2005, kdy ho jedna ze zdravotních sester viděla, jak pacientovi podává lék, který vůbec neměl dostat.

V roce 2008 poslal soud v Oldenburgu ošetřovatele na 7,5 roku do vězení za pokus o vraždu. O sedm let později ho tentýž soud odsoudil k doživotí za dvě vraždy, dva pokusy o vraždu a dva případy těžkého ublížení na těle. Ve stejném roce se Högel přiznal ke zhruba 90 činům, při nichž podle něj zemřelo asi 30 pacientů.

Média už dříve uvedla, že ošetřovatel pomocí léků přiváděl pacienty do stavu vyžadujícího oživování, aby při jejich následné záchraně mohl prokazovat své schopnosti, což se mu ale vždy nepodařilo. Média také upozorňovala na závažné selhání kontrolních mechanismů v obou zdravotnických zařízeních.

Zvláštní komise složená ze státních zástupců a policistů nechala exhumovat ostatky více než 130 lidí. Přezkoumala také všechny případy úmrtí v Högelových působištích, informoval server listu Der Spiegel.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1