Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

OSN bez Spojených států? Republikán Rogers navrhuje, aby USA z organizace odešly

OSN bez Spojených států? Republikán Rogers navrhuje, aby USA z organizace odešly

Pro zrod Organizace spojených národů, která dnes sdružuje téměř všechny země světa, byly Spojené státy klíčovým hráčem a zakládající Charta OSN byla podpesána v říjnu roku 1945 právě v americkém San Francisku. Nyní republikán Mike Rogers navrhuje, aby Spojené státy členství v OSN stáhly, odešly ze Světové zdravotnické organizace a aby bylo zrušeno také sídlo OSN v New Yorku.

Návrh zákona „obnovující americkou suverenitu“ (American Sovereignty Restoration Act of 2017) byl představený dolní komoře Kongresu 3. ledna a nyní leží na stole členům sněmovního Výboru pro zahraniční věci. Pokud by byl zákon schválen, trvalo by dva roky, než by oficiálně vstoupil v platnost.

Myšlenky o vystoupení Spojených států z OSN nejsou v Kongresu ničím novým. Už dříve je zde bezúspěšně prosazoval republikán Ron Paul. Nyní jeho misi za vystoupení země ze Spojených národů přebral člen republikánské strany z Alabamy Mike Rogers, který se snažil zákon prosadit už v roce 2015. Ani jeden z návrhů si však nikdy nezískal potřebnou podporu.

Podle alabamského politika jde OSN proti americkým zájmům, je příliš zbyrokratizovaná a tvrdí, že USA posílají do společné kasy víc, než je nutné. 22 procent příjmů rozpočtu OSN totiž přichází právě ze Spojených států.

Rogers také kritizuje Radu bezpečnosti za to, že schválila rezoluci odsuzující izraelské osady v Jeruzalémě. Při hlasování, které proběhlo na konci prosince, se Spojené státy zdržely hlasování.

„Útoky proti jednomu ze spojenců Spojených států jsou poslední kapitolou nebezpečné agendy OSN. Věřím, že naše zapojení do OSN je plýtvání dolarů daňových poplatníků,“ tvrdí Rogers.

Spojené státy jsou spolu s Ruskem, Francií, Velkou Británií a Čínou jedním z pěti stálých členů Rady bezpečnosti, kteří mají právo veta a nejsilnější rozhodovací pravomoc. Organizace, jejímž hlavním úkolem je udržení mezinárodního míru a bezpečnosti, má sídlo v New Yorku, Ženevě a ve Vídni.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744