OSN: V Idlibu je ohroženo na 2,5 milionu civilistů. V případě stupňování bojů nemají kam uprchnout | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

OSN: V Idlibu je ohroženo na 2,5 milionu civilistů. V případě stupňování bojů nemají kam uprchnout

OSN: V Idlibu je ohroženo na 2,5 milionu civilistů. V případě stupňování bojů nemají kam uprchnout

V provincii Idlib na severozápadě Sýrie je ohroženo 2,5 milionu civilistů, kteří nebudou mít kam uprchnout v případě, že budou boje v regionu nadále eskalovat. V důsledků bojů bylo v Sýrii jen v prvních čtyřech měsících letošního roku vysídleno více než 900.000 lidí. S odkazem na dnešní sdělení humanitárního koordinátora OSN pro Sýrii Panose Moumtzise o tom informovaly agentury Reuters a AFP.

Idlib je nyní největší část Sýrie, kterou ještě vláda nemá ve svých rukou. Z postupně osvobozovaných oblastí tam odešli členové skupin, které bojovaly proti Damašku, a také jejich rodiny. Syrské armádě v boji pomáhá Rusko a také Írán.

Humanitární koordinátor OSN Panos Moumtzis dnes v Ženevě vyzval hlavní světové mocnosti, aby zprostředkovaly mírovou dohodu mezi hlavními aktéry syrského konfliktu, pomohly tak ukončit válku a zabránily krveprolití v Idlibu. „Bojíme se, že bude vysídleno směrem k Turecku 2,5 milionu lidi. Není jiné místo (v Sýrii), kam mohou jít ,“ řekl.

Moumtzis rovněž oznámil, že v Sýrii bylo v prvních čtyřech měsících letošního roku vysídleno více než 920.000 lidí. Zdůraznil přitom, že jde o dosud nejvyšší počet vysídlených osob v takto krátkém období za celý sedmiletý syrský konflikt.

V neděli přijel humanitární konvoj OSN do města Dúmá ve východní Ghútě, což je enkláva na okraji Damašku. Syrská vláda neumožnila zaměstnancům OSN konvoj doprovázet, uvedl Moumtzis.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.