OSN vyšetřuje chemické útoky v Sýrii. Máme důkazy o užití chloru, tvrdí USA | info.cz

Články odjinud

OSN vyšetřuje chemické útoky v Sýrii. Máme důkazy o užití chloru, tvrdí USA

Mezinárodní vyšetřovací komise OSN začala vyšetřovat další případy možných chemických útoků v Sýrii. O možném nasazení chemických látek při útocích svědčí symptomy lidí, kteří byli v nedávné době zasaženi v provincii Idlib a východně od Damašku. Syrská vláda se chemického arzenálu vzdala v roce 2014 a použití chemických zbraní proti civilistům popírá.

„Komise získala množství informací, které nyní vyšetřuje. Podle nich byly v Sarákibu v provincii Idlib a v Dumě ve východní Ghútě použity bomby obsahující chlor,“ uvedla dnes komise ve svém prohlášení.

USA v pondělí prostřednictvím své vyslankyně při OSN Nikki Haleyové oznámily, že od „několika desítek obětí získaly důkazy“, které potvrzují použití chloru.

Komise, v jejím čele stojí Brazilec Paulo Pinheiro, loni došla k závěru, že za loňský sarinový útok na Cháj Šajchún je odpovědný syrský režim. Zahynulo při něm přes 80 lidí.

Dnes Pinheiro řekl, že se vyšetřují nové případy chemických útoků na Sarákib v Idlibu a na Dumu ve východní Ghútě. Brazilec také vyjádřil znepokojení nad pokračujícími boji v Sýrii a nad jejich stupňováním ve východní Ghútě. Dnes tam přišlo o život při bombardování přes 30 civilistů a podle ochránců lidských práv utrpělo zranění 160 osob. V minulých dnech byly také zasaženy tři nemocnice.

„Jsou to velmi znepokojující zprávy,“ řekl Pinheiro. Obléhání 400.00 civilistů ve východní Ghútě, které trvá od roku 2013, a také bombardování syrské armády, které nešetří civilisty, jsou podle něj z hlediska mezinárodního práva zločiny. Vláda a povstalci se v minulosti dohodli na uklidnění zbraní v Ghútě, ale dohoda není dodržována.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud