Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

OSN vyšetřuje chemické útoky v Sýrii. Máme důkazy o užití chloru, tvrdí USA

OSN vyšetřuje chemické útoky v Sýrii. Máme důkazy o užití chloru, tvrdí USA

Mezinárodní vyšetřovací komise OSN začala vyšetřovat další případy možných chemických útoků v Sýrii. O možném nasazení chemických látek při útocích svědčí symptomy lidí, kteří byli v nedávné době zasaženi v provincii Idlib a východně od Damašku. Syrská vláda se chemického arzenálu vzdala v roce 2014 a použití chemických zbraní proti civilistům popírá.

„Komise získala množství informací, které nyní vyšetřuje. Podle nich byly v Sarákibu v provincii Idlib a v Dumě ve východní Ghútě použity bomby obsahující chlor,“ uvedla dnes komise ve svém prohlášení.

USA v pondělí prostřednictvím své vyslankyně při OSN Nikki Haleyové oznámily, že od „několika desítek obětí získaly důkazy“, které potvrzují použití chloru.

Komise, v jejím čele stojí Brazilec Paulo Pinheiro, loni došla k závěru, že za loňský sarinový útok na Cháj Šajchún je odpovědný syrský režim. Zahynulo při něm přes 80 lidí.

Dnes Pinheiro řekl, že se vyšetřují nové případy chemických útoků na Sarákib v Idlibu a na Dumu ve východní Ghútě. Brazilec také vyjádřil znepokojení nad pokračujícími boji v Sýrii a nad jejich stupňováním ve východní Ghútě. Dnes tam přišlo o život při bombardování přes 30 civilistů a podle ochránců lidských práv utrpělo zranění 160 osob. V minulých dnech byly také zasaženy tři nemocnice.

„Jsou to velmi znepokojující zprávy,“ řekl Pinheiro. Obléhání 400.00 civilistů ve východní Ghútě, které trvá od roku 2013, a také bombardování syrské armády, které nešetří civilisty, jsou podle něj z hlediska mezinárodního práva zločiny. Vláda a povstalci se v minulosti dohodli na uklidnění zbraní v Ghútě, ale dohoda není dodržována.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1