Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ostrov čekající na zkázu. Pohltí ho oceán, z místních udělá první klimatické uprchlíky v USA

Ostrov čekající na zkázu. Pohltí ho oceán, z místních udělá první klimatické uprchlíky v USA

Na ostrově Tangier asi dvanáct kilometrů od pobřeží Virginie bydlí jen 460 lidí. Ti se brzy mohou stejně jako celá oblast zapsat do historie USA. Je pravděpodobné, že právě oni budou prvními klimatickými uprchlíky ve Spojených státech. Tangier podle předpokladů totiž za 25 let pohltí oceán.

„Nechci být součástí poslední generace, která na ostrově žije. Je to srdcervoucí. Místo, které nazýváte domovem a prostě ho tak moc milujete,“ vypráví v krátkém dvanáctiminutovém dokumentu listu The Atlantic s názvem Tangier místní lovec krabů. Jeho předci a další lidé mnoha různých profesí obývali ostrov po staletí. Nyní může být jednomu z amerických přírodních rájů konec.

Podle studie publikované loni v září v časopise Nature má za 25 let zmizet v oceánu v důsledku stoupající hladiny vody. Jeho obyvatele tak čeká hledání nového domova. „Pokud se nic nepodnikne, mohou být mezi prvními klimatickými uprchlíky v USA,“ tvrdí studie.

Obyvatele ostrova jeho krušný osud trápí. Zorganizovali akci, která má na problém upozornit. Prodávali trička s nápisem „Nechci být klimatickým uprchlíkem“. Zároveň se ale většina místních řadí mezi klimaskeptiky a nevěří, že za případnou potopu bude moci člověk.

„Snažil jsem se soustředit spíše na lidi než na politiku, ale je to politické téma. Idea člověkem způsobené klimatické změny tu není široce akceptována,“ popisuje autor dokumentu Jeff Cohn většinové názory mezi 460 místními obyvateli, kteří ve volbách tradičně podporují republikány.

I nyní se částečně shodují s prezidentem Donaldem Trumpem, jenž prohlásil globální oteplování za hoax a odstoupil například od Pařížské klimatické dohody. Po publikaci studie Trump volal starostovi ostrovní komunity Jamesi Eskridgovi a ujišťoval jej, že jeho domov přežije ještě stovky let. „Věřím, že člověk hraje roli, ale ne větší než ostatní vlivy, o kterých mluvíme,“ prohlásil Eskridge.

Lidé z Tangieru sice variantu lidského vlivu na globální změnu sice odmítají, hledají však řešení, jak ostrov zachránit. Navrhují přitom cestu vskutku trumpovskou – zeď, která by zabránila erozi ostrova. Jedna taková už funguje od 80. let.

Projekt nové zdi je však v nedohlednu. Už několikrát se o ní mluvilo a nápad vždy skončil u ledu. Místní jsou skeptičtí, že se někdy skutečně začne stavět. A tak se může stát, že za 25 let přejdou stovky lidí z Tangieru na pevninu jako jedni z prvních klimatických uprchlíků.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1