Ostrov čekající na zkázu. Pohltí ho oceán, z místních udělá první klimatické uprchlíky v USA | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ostrov čekající na zkázu. Pohltí ho oceán, z místních udělá první klimatické uprchlíky v USA

Ostrov čekající na zkázu. Pohltí ho oceán, z místních udělá první klimatické uprchlíky v USA

Na ostrově Tangier asi dvanáct kilometrů od pobřeží Virginie bydlí jen 460 lidí. Ti se brzy mohou stejně jako celá oblast zapsat do historie USA. Je pravděpodobné, že právě oni budou prvními klimatickými uprchlíky ve Spojených státech. Tangier podle předpokladů totiž za 25 let pohltí oceán.

„Nechci být součástí poslední generace, která na ostrově žije. Je to srdcervoucí. Místo, které nazýváte domovem a prostě ho tak moc milujete,“ vypráví v krátkém dvanáctiminutovém dokumentu listu The Atlantic s názvem Tangier místní lovec krabů. Jeho předci a další lidé mnoha různých profesí obývali ostrov po staletí. Nyní může být jednomu z amerických přírodních rájů konec.

Podle studie publikované loni v září v časopise Nature má za 25 let zmizet v oceánu v důsledku stoupající hladiny vody. Jeho obyvatele tak čeká hledání nového domova. „Pokud se nic nepodnikne, mohou být mezi prvními klimatickými uprchlíky v USA,“ tvrdí studie.

Obyvatele ostrova jeho krušný osud trápí. Zorganizovali akci, která má na problém upozornit. Prodávali trička s nápisem „Nechci být klimatickým uprchlíkem“. Zároveň se ale většina místních řadí mezi klimaskeptiky a nevěří, že za případnou potopu bude moci člověk.

„Snažil jsem se soustředit spíše na lidi než na politiku, ale je to politické téma. Idea člověkem způsobené klimatické změny tu není široce akceptována,“ popisuje autor dokumentu Jeff Cohn většinové názory mezi 460 místními obyvateli, kteří ve volbách tradičně podporují republikány.

I nyní se částečně shodují s prezidentem Donaldem Trumpem, jenž prohlásil globální oteplování za hoax a odstoupil například od Pařížské klimatické dohody. Po publikaci studie Trump volal starostovi ostrovní komunity Jamesi Eskridgovi a ujišťoval jej, že jeho domov přežije ještě stovky let. „Věřím, že člověk hraje roli, ale ne větší než ostatní vlivy, o kterých mluvíme,“ prohlásil Eskridge.

Lidé z Tangieru sice variantu lidského vlivu na globální změnu sice odmítají, hledají však řešení, jak ostrov zachránit. Navrhují přitom cestu vskutku trumpovskou – zeď, která by zabránila erozi ostrova. Jedna taková už funguje od 80. let.

Projekt nové zdi je však v nedohlednu. Už několikrát se o ní mluvilo a nápad vždy skončil u ledu. Místní jsou skeptičtí, že se někdy skutečně začne stavět. A tak se může stát, že za 25 let přejdou stovky lidí z Tangieru na pevninu jako jedni z prvních klimatických uprchlíků.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.