Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ostrý finiš kampaně: Zbili mě Orbánovi příznivci, stěžuje si politik. Premiér strašil voliče migranty

Ostrý finiš kampaně: Zbili mě Orbánovi příznivci, stěžuje si politik. Premiér strašil voliče migranty

Vzájemné slovní útoky největších rivalů ukončily kampaň před nedělními parlamentními volbami, v nichž lidé rozhodnou, zda strana Fidesz současného premiéra Viktora Orbána zvítězí potřetí v řadě. Orbán varoval voliče, že opoziční strany se chystají letos usídlit v Maďarsku 10 000 migrantů.

„Jděte a řekněte všem, že migrace je rzí, který pomalu ale jistě rozežírá náš národ,“ vyzval populista Orbán, který se staví do role zachránce křesťanské Evropy, v pátek své příznivce na shromáždění ve městě Székesfehérvár. Nicméně Orbánovi stoupenci ho obdivují ne kvůli nekompromisnímu přístupu vůči migraci, ale hlavně kvůli jeho hospodářské a sociální politice, napsala agentura AP. „Nyní toho tolik dostanete. Učebnice jsou zdarma až do osmé třídy,“ řekla AP žena, jak Orbán usnadňuje život jejím dětem a vnoučatům.

Několik protestujících, kteří se snažili dostat na Orbánův mítink, vyhnala ochranka. V Budapešti politik nacionalistické strany Jobbik řekl, že byl zbit, když se snažil zabránit příznivcům Orbánova Fideszu v ničení plakátů své strany.

Zástupci levicových stran zase na svých shromážděních hovořili o Orbánovi jako o „gangsterském podvodníkovi“ a kritizovali ho kvůli autoritářským tendencím a korupci, kterou je údajně prorostlá jeho vláda. Kandidát na premiéra maďarských socialistů Gergely Karácsony obvinil Orbána, že zneužívá svého silného politického mandátu. „V Maďarsku neexistuje nikdo, kdo má takovou moc a kdo ji tak zneužívá,“ uvedl o Orbánovi.

Orbánova vláda v uplynulých letech rozšířila svoji nadvládu nad veřejnoprávními médií a prostřednictvím svých spojenců z řad byznysu i nad výraznou částí médií soukromých, napsala agentura Reuters. Podnikatelé blízcí Orbánovi a jeho straně získali podíly v klíčových odvětvích ekonomiky jako je bankovnictví, energetika, stavebnictví nebo turistický ruch. Obohacují se podle Reuters i využíváním evropských fondů.

Podle předvolebních průzkumů největší část hlasů získá svazek strany Fidesz a křesťanských demokratů. Doposud se Orbánova strana opírala o ústavní většinu, ale té nyní zřejmě nedosáhne.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1