Ostrý finiš kampaně: Zbili mě Orbánovi příznivci, stěžuje si politik. Premiér strašil voliče migranty | info.cz

Články odjinud

Ostrý finiš kampaně: Zbili mě Orbánovi příznivci, stěžuje si politik. Premiér strašil voliče migranty

Vzájemné slovní útoky největších rivalů ukončily kampaň před nedělními parlamentními volbami, v nichž lidé rozhodnou, zda strana Fidesz současného premiéra Viktora Orbána zvítězí potřetí v řadě. Orbán varoval voliče, že opoziční strany se chystají letos usídlit v Maďarsku 10 000 migrantů.

„Jděte a řekněte všem, že migrace je rzí, který pomalu ale jistě rozežírá náš národ,“ vyzval populista Orbán, který se staví do role zachránce křesťanské Evropy, v pátek své příznivce na shromáždění ve městě Székesfehérvár. Nicméně Orbánovi stoupenci ho obdivují ne kvůli nekompromisnímu přístupu vůči migraci, ale hlavně kvůli jeho hospodářské a sociální politice, napsala agentura AP. „Nyní toho tolik dostanete. Učebnice jsou zdarma až do osmé třídy,“ řekla AP žena, jak Orbán usnadňuje život jejím dětem a vnoučatům.

Několik protestujících, kteří se snažili dostat na Orbánův mítink, vyhnala ochranka. V Budapešti politik nacionalistické strany Jobbik řekl, že byl zbit, když se snažil zabránit příznivcům Orbánova Fideszu v ničení plakátů své strany.

Zástupci levicových stran zase na svých shromážděních hovořili o Orbánovi jako o „gangsterském podvodníkovi“ a kritizovali ho kvůli autoritářským tendencím a korupci, kterou je údajně prorostlá jeho vláda. Kandidát na premiéra maďarských socialistů Gergely Karácsony obvinil Orbána, že zneužívá svého silného politického mandátu. „V Maďarsku neexistuje nikdo, kdo má takovou moc a kdo ji tak zneužívá,“ uvedl o Orbánovi.

Orbánova vláda v uplynulých letech rozšířila svoji nadvládu nad veřejnoprávními médií a prostřednictvím svých spojenců z řad byznysu i nad výraznou částí médií soukromých, napsala agentura Reuters. Podnikatelé blízcí Orbánovi a jeho straně získali podíly v klíčových odvětvích ekonomiky jako je bankovnictví, energetika, stavebnictví nebo turistický ruch. Obohacují se podle Reuters i využíváním evropských fondů.

Podle předvolebních průzkumů největší část hlasů získá svazek strany Fidesz a křesťanských demokratů. Doposud se Orbánova strana opírala o ústavní většinu, ale té nyní zřejmě nedosáhne.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud