Články odjinud

„Ostuda celého Slovenska.“ Státní zpravodajská agentura bude spolupracovat s propagandou Kremlu

„Ostuda celého Slovenska.“ Státní zpravodajská agentura bude spolupracovat s propagandou Kremlu

Veřejnoprávní Tisková slovenská agentura (TASR), od níž přebírají zprávy novináři napříč slovenskými médii, zahájila spolupráci s ruskou provládní agenturou Sputnik, která šíří Kremlem podporovanou verzi zpravodajství. Podle ředitele TASRu Jaroslava Rezníka dohoda se Sputnikem umožní redaktorům agentury lépe bojovat s prokremelskými hoaxy. 

Sputnik na svých webových stránkách oznámil, že si se slovenskou agenturou bude vyměňovat obsah a rozvíjet společné projekty, jejichž cílem je posílit vztahy mezi Ruskem a Slovenskem. „Pomůže nám to se lépe pochopit,“ vyzdvihl zástupce šéfredaktora Sputniku Sergej Kochetkov.

Sputnik je ruským státem placená tisková agentura a rozhlasová stanice, která ve třiceti jazycích šíří Kremlem podporovanou verzi zpravodajství. Spolupráce veřejnoprávní slovenské agentury s propagandistickým nástrojem ruské vlády je proto vnímáno jako kontroverzní krok.

„Jakákoliv seriózní tisková agentura, která se snaží věnovat žurnalistice, nemůže v žádném případě spolupracovat se Sputnikem, který je nástrojem zahraničněpolitických cílů Ruské federace,“ uvedl pro Deník N Jakub Janda, analytik think-tanku Evropské hodnoty, který se zabývá dezinformacemi.

„TASR spolupracuje s mnoha většími či menšími agenturami po celém světě. Spolupráce většinou probíhá formou výměny obsahu v anglickém jazyce, TASR má stále zájem rozšiřovat portfolium svých zdrojů,“ zdůvodnil spolupráci se Sputnikem zástupce šéfredaktora slovenské státní agentury Milan Kolár.

Podle ředitele TASRu Jaroslava Rezníka dohoda se Sputnikem umožní redaktorům agentury lépe bojovat s prokremelskými hoaxy. „Spolupráci s další agenturou jsme kromě jiného podepsali také proto, abychom měli přímý přístup k její databázi, což nám poskytne lepší prostor k vyhodnocení případného hoaxu,“ řekl Rezník Deníku N.  

 

 

 

 

Články odjinud