Otázky kolem masakru na Srí Lance. Co víme o vrazích stovek lidí a proč vláda nezasáhla? | info.cz

Články odjinud

Otázky kolem masakru na Srí Lance. Co víme o vrazích stovek lidí a proč vláda nezasáhla?

Celý svět o uplynulém víkendu šokovaly útoky na křesťanské kostely a hotely na Srí Lance, které nepřežilo na 360 lidí. Dnes vláda připustila, že masakr byl odvetou za nedávnou vraždu desítek muslimů v mešitě na Novém Zélandu. Na Srí Lance netvoří muslimové ani deset procent obyvatel a okolí je považovalo za dobře integrovanou a rozvážnou menšinu. Teď se svět dozvěděl, že nejradikálnější z nich založili skupinu, jejíž název lze přeložit jako Národní skupina pro jedinost Boží (National Thowheeth Jamaath; NTJ). Strůjcem útoků má být radikální klerik Zahrán Haším. Co o skupině víme a jak se to má s její vazbou na Islámský stát?

Víkendové útoky byly (cynicky řečeno) precizně připravené a zanechaly stovky mrtvých. I proto experti shodně tvrdí, že stále ještě nezkušení srílanští radikálové potřebovali pro takovou operaci logistickou podporu ze zahraničí.

K velikonočnímu vraždění se následně přihlásilo propagandistické centrum Islámského státu (IS), to ale takto činí při takřka každém atentátu spáchaném muslimy. A ani tentokrát extremistická agentura Amak zprvu nepřinesla pro své tvrzení důkazy. Následně začala kolovat nahrávka údajně zachycující členy islamistické skupiny při přísaze věrnosti lídrovi IS Bagdádímu.

Blízkovýchodní stopu podpořil i fakt, že srílanská bezpečnost při raziích zadržela nejméně jednoho Syřana. A sama ostrovní vláda od neděle hovoří o kontaktech teroristů v cizině. List The New York Times ovšem s odvoláním na experty tvrdí, že se vazbu na IS zatím nepodařilo prokázat, i když tajné služby zaregistrovaly Srílančany v řadách blízkovýchodních bojovníků.

Už se také provalilo, že srílanské úřady dostaly od zahraničních rozvědek detailní informace o chystaném útoku: zpráva dokonce obsahovala jména atentátníků. Údajně jen kvůli řevnivosti mezi úřady ale potřebný zásah neproběhl a tak umírali lidé. I tato indicie by v důsledku ukazovala na spojení se zahraničím, byť třeba jen blízkým.

Nicméně, všichni sebevražední útočníci byli původem z ostrova. Což znalci shodně označili za překvapivé. „Srí Lanka je z hlediska prolínání jednotlivých komunit dosti komplikovaným místem a lze říci, že k napětí a násilí tu čas od času docházelo mezi všemi skupinami obyvatel,“ říká pro časopis Time Alan Keenan z nevládní organizace Mezinárodní krizová skupina (ICG). „Zrovna muslimové ale patřili k těm nejzdrženlivějším,“ dodává specialista na tamní radikalismus, podle kterého byl proto „poslední vývoj sotva očekávatelný“.

Obyvatelstvo tvoří z asi 70 procent sinhálští buddhisté, kteří vedli občanskou válku (1983 až 2009) s druhou nejpočetnější skupinou, tedy hinduistickými Tamily (14 procent). Muslimové (necelých 10 procent) a křesťané (cca šest procent) tvořili spíše přezírané, byť v zásadě tolerované menšiny.

Sám jsem měl možnost hovořit se srílanskými muslimy ve městě Galle, kde tvoří až čtvrtinu obyvatel a mnohdy podnikají v turistickém ruchu. Poslední, co by si tito s místní kulturou dokonale sžití obchodníci přáli, je úbytek zahraničních návštěvníků.

A co víme o srílanských vyznavačích „jedinosti Boží“ z organizace NTJ? O kterých, jak řada expertů přiznala, až do nedělních útoků sotva slyšela? V názvu se odkazují na princip tauhídu, tedy striktního monoteismu. Podle muslimů porušují toto pravidlo také křesťané, kteří ve své většině přijali koncept Nejsvětější Trojice – k Bohu Otci tedy podle islámu nesprávně přidružují Ježíše a Ducha Svatého.

K tomuto konceptu se vehementně hlásí i extremistické skupiny bojující v Iráku a Sýrii, přičemž nejde pouze o IS. Je tedy možné, že řady NTJ opravdu posílili bojovníci s blízkovýchodní zkušeností, kteří v regionu prokazatelně působili.

Podle již zmíněného Alana Keenana z nevládní organizace ICG pak samotná NTJ patrně vznikla jako radikální bojůvka, a to odštěpením od jiných srílanských islamistických skupin podobného jména. Šéf této čerstvě vzniklé skupiny Abdul Rázik stačil být ještě před nedělní akcí několikrát zatčen pro vyvolávání náboženských nepokojů.

Stoupenci NTJ o sobě dali vědět loni vandalstvím spáchaným na sochách Buddhy, jehož následovníci (Sinhálci) tvoří většinu obyvatel ostrova. Ničení posvátných figur mělo být odvetou za výtržnosti namířené proti muslimům, které předtím vyvolali radikální buddhisté ve městě Kandy. Proč ale tuto neděli napadali extremisté Velikonoce slavící křesťany? A nikoli buddhisty? „Je možné, že NTJ převzala globální islamistickou agendu a už jí nejde o prostou odvetu na konkrétní buddhistické útoky proti srílanské muslimské komunitě,“ říká pro australský server news.co.au Damien Kingsbury z Deakinovy univerzity.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud