Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Otazník nad vstupem Turecka do EU. Brusel možná jednání zastaví

Otazník nad vstupem Turecka do EU. Brusel možná jednání zastaví
 

Debata o přístupových jednáních do EU s Tureckem pokračuje. Diskutovat o tom budou dnes evropští poslanci. Chtějí se dohodnout na tom, zda by měla Evropská unie zmrazit přístupová jednání s Tureckem, nebo Ankaře stanovit další podmínky.

Diskuse, která ve čtvrtek vyústí v právně nezávaznou rezoluci, je na pořadu jednání několik dní poté, co dva přední evropští poslanci zrušili cestu do Turecka.

Země je terčem kritiky Západu kvůli potírání opozice po nezdařeném červencovém pokusu o puč. Od potlačení státního převratu bylo uvězněno zhruba 37.000 lidí a více než 110.000 osob bylo propuštěno z práce či přesunuto na nižší pozici.

Dva přední poslanci Evropského parlamentu (EP), předseda zahraničního výboru Elmar Brok a zpravodajka pro Turecko Kati Piriová, se měli minulý týden setkat s tureckými činiteli, ti ale odmítli přijmout Piriovou kvůli její kritice vládního postupu po převratu. Ona i její kolega kvůli tomu do Turecka nejeli. Předseda EP Martin Schulz pak v prohlášení uvedl, že pro EU je důležité udržovat dialog s Tureckem, ale ne za všech okolností.

Debaty se zúčastní i šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová, která bude s poslanci hovořit také o situaci v Sýrii a na okupovaném Západním břehu Jordánu.

Poslanci budou dnes rovněž hlasovat o rezoluci vyzývající k lepší spolupráci ozbrojených složek jednotlivých členských států, která by se měla stát prvním krokem k vytvoření společné obranné politiky.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1