Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Otec pilota, který ve francouzských Alpách zabil 150 lidí, rozzuřil v den výročí pozůstalé

Otec pilota, který ve francouzských Alpách zabil 150 lidí, rozzuřil v den výročí pozůstalé

Od nehody letounu společnosti Germanwings, který dle vyšetřovatelů záměrně navedl do skal pilot, uplynuly dva roky. Na palubě tehdy zemřelo všech 150 lidí, jejichž památku si ve Francii a v Německu připomínají jejich rodiny, přátelé i známí. Poklidnou pietu však narušil otec údajného viníka nehody, který svým činem rozzuřil pozůstalé do běla.

Letoun společnosti Germanwings se zřítil 24. března 2015 na cestě z Barcelony do Düsseldorfu. Nehodu podle vyšetřovatelů schválně způsobil druhý pilot Andreas Lubitz, který využil odchodu kapitána na toaletu, zamkl se v kokpitu a navedl letadlo do hor v provensálských Alpách. Nehodu nikdo nepřežil. Vyšetřování později ukázalo, že pilot dlouhodobě trpěl psychickými problémy.

Takové závěry ale v den druhého výročí neštěstí zpochybnil jeho otec Gunter Lubitz. Pilotova rodina, která dle BBC na veřejnosti vystoupila vůbec poprvé od nehody, je přesvědčena, že pád letadla Andreas Lubitz nezpůsobil záměrně. „Náš syn byl velmi zodpovědná osoba. Neměl žádný důvod spáchat sebevraždu a určitě ne s sebou vzít dalších 149 nevinných lidí,“ stojí ve vyjádření, které Gunter Lubitz poslal v úterý německým médiím a totéž zopakoval v pátek i na tiskové konferenci v Berlíně.

Lubitzův otec tvrdí, že společně s „mezinárodně uznávaným leteckým expertem“ Timem van Beverenem zkoumali možné scénáře pádu letadla a došli k závěru, že po odchodu kapitána unikl do kabiny oxid uhelnatý, který znemožnil Lubitzovi řídit letadlo.

Výroky otce domnělého viníka v den výročí neštěstí rozzuřily pozůstalé obětí. „Jeho rodiče nerozeznali, že má problém, a nechali ho dál létat. Nyní potřebují pomoc, protože popírají fakta. Snaží se nás provokovat?“ citoval server Lidovky.cz Klause Radnera, který přišel o dceru, jejího partnera a jejich dítě. „První katastrofou pro nás bylo, že jsme při tragédii přišli o naše milované. Druhou katastrofou bylo, že to někdo udělal úmyslně. Třetí katastrofou je chování Lubitzových rodičů a tahle tisková konference,“ zuří pozůstalý.

Právnička zastupující postižené rodiny Elmar Giemulla označila Lubitzovo chování za „nezodpovědné“. Otec pilota se dle ní snaží vymyslet teorii, která by zbavila jeho syna odpovědnosti za nehodu. Některé rodiny chtějí podat žaloby na přiznání vyššího odškodnění, než jaké pozůstalí dosud dostali.