Články odjinud

Otrava novičokem: Tito Rusové se dle britských vyšetřovatelů pokusili zabít Skripalovi

Otrava novičokem: Tito Rusové se dle britských vyšetřovatelů pokusili zabít Skripalovi

Britští prokurátoři uvedli, že mají dostatek důkazů k obvinění dvou Rusů – Alexandera Petrova a Ruslana Boširova – z plánu na vraždu Skripalových. Vydali na ně evropský zatykač, informovala agentura Reuters. Nebudou však usilovat o jejich vydání do Británie, protože „ruská ústava nepovoluje vydávání ruských občanů“, uvedla prokuratura. Britská premiérka Theresa Mayová dnes v parlamentu prohlásila, že útok na Skripalovy spáchali příslušníci rozvědky GRU, přičemž schválit ho dle ní museli schválit vysoce postavení představitelé státu. 

Skripalovi byli 4. března otráveni nervovým jedem novičok v jihoanglickém městečku Salisbury. Po týdnech v intenzivní péči lékařů nakonec oba přežili.

Podle šéfa britské protiteroristické policie dorazila podezřelá dvojice do Londýna z Moskvy 2. března a do ruské metropole se vrátila 4. března. Kontaminaci novičokem zaznamenali vyšetřovatelé v hotelovém pokoji, kde byli Rusové ubytováni. Do Británie zřejmě bojovou látku dopravili v lahvičce na voňavku, řekl Basu.

NovičokNovičokautor: Info.cz

Prokurátoři podezírají dvojici přibližně čtyřicetiletých Rusů ze spiknutí s cílem zavraždit bývalého dvojího agenta Skripala, z pokusu o vraždu 66letého Rusa a jeho 33leté dcery a také z porušení zákona o chemických zbraních.

Sue Hemmingová z vrchního státního zastupitelství řekla, že vyšetřování nashromáždilo dostatek důkazů pro „reálnou šanci na odsouzení“. Vznést obvinění proti Petrovovi a Baširovovi je podle ní „jasně ve veřejném zájmu“. S ohledem na ruskou praxi nepředávat ruské občany k trestnímu stíhání do zahraničí ale prokuratura nebude Moskvu žádat o vydání podezřelých mužů, ačkoli se v srpnu objevily zprávy, že příslušná žádost je připravená.

Britská vláda měla pravdu, když v březnu připsala odpovědnost za útok nervovým jedem novičok Rusku. Dvojice podezřelých známá jako Alexander Petrov a Ruslan Boširov pracuje pro ruskou vojenskou rozvědku GRU, řekla dnes v parlamentu britská premiérka Theresa Mayová.

Podle premiérky plán březnového útoku v jihoanglickém Salisbury musel být schválen nejen uvnitř GRU, ale také vysoce postavenými představiteli státu. Mayová řekla, že působení GRU je „hrozbou pro všechny naše spojence a naše občany“. Podle ní je potřeba posílit společnou ostražitost vůči GRU.

 

Články odjinud