Otrava Skripala: Britové mají „glejt“. Organizace pro zákaz chemických zbraní stvrdila výsledky testů | info.cz

Články odjinud

Otrava Skripala: Britové mají „glejt“. Organizace pro zákaz chemických zbraní stvrdila výsledky testů

Testy čtyř laboratoří Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) potvrdily výsledky britských testů nervově paralytické látky použité k otravě bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala z Ruska a jeho dcery na počátku března. Podle agentury Reuters to stojí ve zprávě, kterou dnes OPCW zveřejnila. 

Britská premiérka Theresa Mayová před časem uvedla, že k otravě Skripalových v jihoanglickém Salisbury byla použita látka novičok, která se vyráběla v 70. a 80. letech 20. století v Sovětském svazu. Zpráva OPCW ale neuvádí, jakou látku laboratoře zkoumaly, ani odkud pochází.

Vyšetřovatelé OPCW „potvrzují závěry Spojeného království, které se týkají identity jedovaté chemikálie, která byla použita v Salisbury“, stojí podle Reuters ve zprávě mezinárodní organizace. Kromě Sergeje a Julije Skripalových byl hospitalizován také jeden britský policista.

Látka, jejíž vzorky OPCW na žádost Británie sama v Salisbury sesbírala, podle ní dosahovala „vysoké čistoty“. O jakou látku přesně šlo a odkud pocházela, ale zpráva OPCW neuvádí. Podle agenury Reuters zmínka o vysoké čistotě podporuje tvrzení Británie, že za útokem nestála například zločinecká organizace, ale stát.

O závěrech vyšetřování OPCW budou členové organizace debatovat na mimořádném zasedání, které se na žádost Londýna uskuteční příští středu.

Britská vláda tvrdí, že za útok v Salisbury je s největší pravděpodobností zodpovědné Rusko. Moskva obvinění opakovaně odmítla. Případ vyvolal diplomatickou roztržku mezi Ruskem a řadou západních zemí včetně Česka. Obě strany mimo jiné vzájemně vyhostily desítky diplomatů.

„Není pochyb o tom, co bylo (při útoku) použito a nezbývá jiné alternativní vysvětlení toho, kdo je zodpovědný,“ reagoval dnes britský ministr zahraničí Boris Johnson. Pouze Rusko podle něj mělo prostředky a motiv, aby spáchalo útok na Skripalovy.

Juliji Skripalovou v pondělí propustili z nemocnice a nyní se zdržuje na neznámém místě. Pomoc ruských konzulárních pracovníků v prohlášení odmítla. Ruskové nicméně o pravosti tohoto prohlášení pochybují. Sergej Skripal zůstává v péči lékařů v nemocnici v Salisbury.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud