Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Otřesné podmínky ve vězeních. Hromadí se podněty k Evropskému soudu pro lidská práva

Otřesné podmínky ve vězeních. Hromadí se podněty k Evropskému soudu pro lidská práva

Na Evropský soud pro lidská práva se loni obrátilo skoro o čtvrtinu víc lidí než o rok dříve. Důvodů je hned několik. Nárůst vyvolala ostrá reakce tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana na pokus o puč, po kterém následovaly čistky. Dalším z důvodů jsou otřesné podmínky ve vězeních v Maďarsku a Rumunsku, píše The Guardian.

Obrovský počet stížností obdržel soud z Turecka. Mimořádný stav vyvolaný pokusem o puč loni v červenci vedl k podobně mimořádným pravomocem úřadů. V případě, že je ohroženo bytí národa, může stát omezovat podle Evropského usnesení o lidských právech některá lidská práva. V žádném případě ovšem nemůže ani v takové situaci ignorovat všechna pravidla, připomíná britský list The Guardian.

To se ovšem podle některých stěžovatelů zřejmě dělo. Prezident Erdogan využil zmařený převrat k posílení vlastní pozice a začal se autoritativně vypořádávat se svými názorovými oponenty. Počet lidí, kteří přišli o místo nebo skončili ve vězeních se pohybuje kolem 100 tisíc.

Předseda soudu Guido Raimondi také oznámil, že počet stížností z Rumunska vzrostl oproti minulému období o 108 procent a z Maďarska o 95 procent. V obou zemích se jedná především o případy spojené se špatnými podmínkami ve vězeních. Podle Raimondiho mají tyto žádosti prioritu, protože porušují zákaz nelidského a ponižujícího zacházení. Opakované stížnosti také naznačují, že se jedná o systémový problém.

Soud také upozornil, že napravit podmínky není tak jednoduché, neboť je to otázka financí i politického konsensu.

V Rumunsku už vláda chtěla propustit tisíce vězňů, aby věznice nebyly tak přeplněné. Odpůrci ale tvrdili, že toho politici využijí a propustí některé své stoupence, kteří si odpykávají trest například za korupci. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744