Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Otřesné svědectví ze syrských věznic. Bývalé vězeňkyně hovoří o bití i znásilňování

Otřesné svědectví ze syrských věznic. Bývalé vězeňkyně hovoří o bití i znásilňování

Bití, výhružky a hromadné znásilňování. To, co vypadá jako popis situace v koncentračních táborech za druhé světové války, je v současnosti smutnou realitou v syrských věznicích prezidenta Bašára Asada. Krutému zacházení v detenčních zařízeních neunikly ani ženy, některé z nich o svých zážitcích pohovořily pro organizaci Právníci a lékaři pro lidská práva (LDHR).

Zahiru odvezli do vězení v roce 2013 rovnou z práce na předměstí Damašku. Patnáct dní ji drželi na vojenském letišti, kde ji opakovaně brutálně znásilňovali. Stráže ji u toho ještě točili na video a hrozili, že ho ukážou její rodině. Když ji po půl roce propustili na svobodu, musela na čtyři měsíce do nemocnice, kde podstoupila několik operací, protože po sérii znásilnění bylo její tělo naprosto zdevastované.

Ženy ve věznicích prý navíc smí na toaletu jen třikrát denně a den tráví v malých celách bez oken s dalšími desítkami žen. Všude je špína a hmyz. Zařízením se bez přestání nese křik mučených a vyslýchaných.

Další vězenkyně Amina skončila ve věznici kvůli tomu, že vláda podezírala jejího manžela, že dodává rebelům léčiva. V době zadržení byla těhotná a popsala, jak ji strážci opakovaně ponižovali, nutili ji svlékat se donaha a osahávali ji. Po třech měsících v zajetí se dostala ven. Trpí ale traumatem, nevychází z domu a svému manželovi vyčítá, že ze Sýrie neutekli už mnohem dříve.

Vězněné ženy svěřily své příběhy organizaci Právníci a lékaři pro lidská práva (LDHR), což je syrská nezisková organizace působící v Evropě, která se snaží upozorňovat na hrozivé podmínky v Asadových věznicích a pomáhat obětím, aby se jednou domohly spravedlnosti a potrestání válečných zločinů.

Všechny ženy ze Sýrie po propuštění uprchly ze země a o svém utrpení vyprávěly pouze pod příslibem změny jména. Jejich svědectví vydala organizace LDHR v rozsáhlé zprávě o podmínkách v syrských detenčních zařízeních.

„Tohle může být nejsilnější důkaz, který podle právníků máme. Je to jedna z největších šancí, jak se domoci spravedlnosti za zločiny spáchané proti lidskosti,“ vysvětluje pro list The Independent neurochirurg a zakladatel organizace LDHR Rami Khazi. Doufá, že upozorňováním na zvěrstva přesvědčí mezinárodní organizace, aby vyslaly do Sýrie své pozorovatele. Situace ale není tak jednoduchá.

Z komise OSN, která má válečné zločiny v Sýrii vyšetřovat, odešla letos v srpnu vyšetřovatelka Carla Del Ponteová. Ta dříve jako žalobkyně stíhala válečné zločiny spáchané ve Rwandě a v bývalé Jugoslávii. Přestože komise OSN má podle ní dostatek důkazů k tomu, aby se otevřelo vyšetřování Asadových praktik, faktickou činnost komise blokuje Rusko. V Radě bezpečnosti OSN má totiž právo veta a zahájení vyšetřování tak neustále oddaluje. Zklamaná Del Ponteová proto komisi opustila.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744