Ovlivňují Rusové politické dění v Německu? Tajné služby to nepotvrdily | info.cz

Články odjinud

Ovlivňují Rusové politické dění v Německu? Tajné služby to nepotvrdily

Podle informací německých tajných služeb mohou být občané Spolkové republiky v klidu. Německá rozvědka se zabývala otázkou, zda nemůže dojít k ovlivňování dění na tamní politické scéně, už na podzim loňského roku. Podle zprávy, kterou obdržela kancléřka Angela Merkelová, pro takové obavy neexistují žádné konkrétní důkazy.

Angela Merkelová může podle všeho usilovat o čtvrtý mandát kancléřky Německa bez obav z útoku ze strany ruských hackerů. Tajné služby se zabývaly možností ovlivňování politického dění cizí mocností a nenašly žádné jednoznačné důkazy o tom, že by k něčemu podobnému docházelo.

O zprávě, kterou obdržela šéfka německého kabinetu už na podzim, se rozepsal německý deník Süddeutsche Zeitung. Analytici se podle jeho informací zaměřovali na aktivity, které se zdály podezřelé, jako demonstrace proti Merkelové nebo činnost Rusku nakloněného klubu bojových umění.

Jakkoliv zpráva uvádí, že nemá jasné důkazy o hackerských útocích, zmiňuje se zároveň o tom, že se minimálně od roku 2014 pokouší Rusko konfrontačním způsobem vyvolat na Západě neklid. Kremlu se daří vykonávat tuto činnost obratně, takže je na první pohled mimo podezření, ačkoliv nitky skutečně vedou do Moskvy, tvrdí německé tajné služby.

Jako jeden z příkladů uvádí zpráva „případ Lisa,“ kdy třináctiletá německá dívka ruského původu tvrdila, že ji unesli a znásilnili muži jižanského vzezření. Událost podle německé policie provázela řada nejasností. Vyšetřovatelé tvrdili, že se vše odehrálo jinak, než Lisa tvrdila, přesto se tehdy do věci vložilo ruské ministerstvo zahraničí a ruská média kritizovala německou azylovou politiku.

Němci ruského původu zase organizovali několik demonstrací, mimo jiné před budovou kancléřství. S jejich organizátory německé tajné služby mluvily a z výpovědí vyplynulo, že se báli nekontrolovaného přistěhovalectví. Nepodařilo se ale prokázat, že by protesty financovala ruská strana.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud