Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ovlivňují Rusové politické dění v Německu? Tajné služby to nepotvrdily

Ovlivňují Rusové politické dění v Německu? Tajné služby to nepotvrdily

Podle informací německých tajných služeb mohou být občané Spolkové republiky v klidu. Německá rozvědka se zabývala otázkou, zda nemůže dojít k ovlivňování dění na tamní politické scéně, už na podzim loňského roku. Podle zprávy, kterou obdržela kancléřka Angela Merkelová, pro takové obavy neexistují žádné konkrétní důkazy.

Angela Merkelová může podle všeho usilovat o čtvrtý mandát kancléřky Německa bez obav z útoku ze strany ruských hackerů. Tajné služby se zabývaly možností ovlivňování politického dění cizí mocností a nenašly žádné jednoznačné důkazy o tom, že by k něčemu podobnému docházelo.

O zprávě, kterou obdržela šéfka německého kabinetu už na podzim, se rozepsal německý deník Süddeutsche Zeitung. Analytici se podle jeho informací zaměřovali na aktivity, které se zdály podezřelé, jako demonstrace proti Merkelové nebo činnost Rusku nakloněného klubu bojových umění.

Jakkoliv zpráva uvádí, že nemá jasné důkazy o hackerských útocích, zmiňuje se zároveň o tom, že se minimálně od roku 2014 pokouší Rusko konfrontačním způsobem vyvolat na Západě neklid. Kremlu se daří vykonávat tuto činnost obratně, takže je na první pohled mimo podezření, ačkoliv nitky skutečně vedou do Moskvy, tvrdí německé tajné služby.

Jako jeden z příkladů uvádí zpráva „případ Lisa,“ kdy třináctiletá německá dívka ruského původu tvrdila, že ji unesli a znásilnili muži jižanského vzezření. Událost podle německé policie provázela řada nejasností. Vyšetřovatelé tvrdili, že se vše odehrálo jinak, než Lisa tvrdila, přesto se tehdy do věci vložilo ruské ministerstvo zahraničí a ruská média kritizovala německou azylovou politiku.

Němci ruského původu zase organizovali několik demonstrací, mimo jiné před budovou kancléřství. S jejich organizátory německé tajné služby mluvily a z výpovědí vyplynulo, že se báli nekontrolovaného přistěhovalectví. Nepodařilo se ale prokázat, že by protesty financovala ruská strana.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744