Ozvěny arabského jara. Tunisanům došla trpělivost se škrty a zdražováním, vydupali si reformy | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ozvěny arabského jara. Tunisanům došla trpělivost se škrty a zdražováním, vydupali si reformy

Ozvěny arabského jara. Tunisanům došla trpělivost se škrty a zdražováním, vydupali si reformy

Tuniská vláda oznámila sérii sociálních reforem, informoval server BBC. Kabinet o nich mimořádně jednal v reakci na týden trvající protesty, které vyvolalo zdražování a vládní úsporná opatření a během nichž bylo zatčeno přes 800 lidí. Parlament bude na návrh vlády jednat o reformě zdravotnictví, bytové politiky a o větší finanční pomoci lidem v nouzi, uvedli představitelé kabinetu.

Tunisko je označováno za jediný případ úspěšného přechodu k demokracii v rámci revolucí takzvaného arabského jara. Od sesazení autoritářského prezidenta Zína Abidína bin Alího se však v zemi vystřídalo devět vlád a žádná z nich se nedokázala vypořádat s vážnými ekonomickými problémy, nehledě na rozbujelou korupci a teroristické hrozby.

Před rokem přistoupil Mezinárodní měnový fond (MMF) výměnou za ekonomické reformy na program čtyřleté finanční pomoci Tunisku v celkové výši asi 2,8 miliardy dolarů (60 miliard Kč). V prosinci MMF Tunis vyzval, aby přistoupil k " nezbytnému" snížení schodku státního rozpočtu.

Přestože se tuniský premiér Júsuf Šáhid pokoušel Tunisany uklidnit tvrzením, že rok 2018 bude posledním "těžkým" rokem, lidé v reakci na úsporná opatření vlády vyšli do ulic.

PREZIDENTSKÉ VOLBY 2018: KOMPLETNÍ VÝSLEDKY 1. KOLA >>>

Během demonstrací, které se v několika tuniských městech konaly od pondělí, bylo pro podezření z násilného chování, loupení a rabování zatčeno 803 osob a 97 členů ozbrojených složek bylo zraněno, oznámilo v sobotu tuniské ministerstvo vnitra. Znepokojení nad počtem zadržených projevila již v pátek OSN.

Tuniský prezident Kaíd Sibsí obvinil zahraniční tisk, že nepokoje "zveličuje" a poškozuje obraz Tuniska. V sobotu vyjednávala hlava státu o reformách se zástupci politických stran, odborů a zaměstnavateli.

Ministerstvo sociálních věcí posléze oznámilo, že vláda navrhla zvýšit rozpočet na sociální dávky lidem v nouzi o 170 milionů dínárů (1,43 miliardy Kč). "Týká se to 250.000 rodin," uvedl ministr sociálních věcí. "Navýšení pomůže chudým a střední třídě," dodal.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.