Pachatelé, kteří sestřelili let MH17 nad Ukrajinou, mají být souzeni v Nizozemsku | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pachatelé, kteří sestřelili let MH17 nad Ukrajinou, mají být souzeni v Nizozemsku

Pachatelé, kteří sestřelili let MH17 nad Ukrajinou, mají být souzeni v Nizozemsku

Nizozemští poslanci dnes ratifikovali loni podepsanou dohodu s Ukrajinou, podle které mají být nizozemské justici předáni lidé podezřelí ze sestřelení malajsijského civilního letadla nad východní Ukrajinou. Případný proces s podezřelými by se nejspíš konal v Haagu, uvedla agentura AFP. Katastrofa letu MH17 si v létě 2014 vyžádala životy všech 298 lidí na palubě.

Dohodu podepsal tehdejší nizozemský ministr spravedlnosti Stef Blok se svým protějškem Pavlem Petrenkem loni v červenci, tři roky po katastrofě. Nizozemsko a Austrálie, odkud pocházela většina obětí, dávají vinu za tragédii Rusku.

720p 360p
MH17:8 lží

Mezinárodní tým vyšetřovatelů pod vedením expertů z Nizozemska v květnu uvedl, že letadlo Boeing 777 sestřelila raketa Buk odpálená z mobilního odpalovacího zařízení, které patřilo 53. brigádě ruské protivzdušné obrany s posádkou v Kursku. Raketa byla odpálená z okolí obce Pervomajskyj jižně od města Snižne. Tento prostor byl tehdy a je i teď pod kontrolou proruských separatistů.

Rusko odmítá, že by s incidentem mělo cokoliv společného a tvrdí, že vinu nese ukrajinská armáda.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.