Páka na Putina: Kyjev do výměny zajatců nezahrnul jediného Rusa, chce smlouvat s Moskvou | info.cz

Články odjinud

Páka na Putina: Kyjev do výměny zajatců nezahrnul jediného Rusa, chce smlouvat s Moskvou

Kyjev do středeční výměny zajatců s proruskými separatisty z Doněcka a Luhanska nezahrnul zadržené Rusy, aby je mohl vyměnit za Ukrajince vězněné v Rusku. Uvedl to prezident Petro Porošenko. Kreml sice vzkázal, že Ukrajinci odsouzení v Rusku nepodléhají ustanovení mírových dohod z Minsku o výměně zajatců, připustil ale zájem o návrat uvězněných Rusů do vlasti.

„Vynaložíme více úsilí, abychom dostali naše občany z ruských věznic, z okupovaného Krymu, proto jsme nepředali jediného Rusa,“ řekl Porošenko serveru Strana.ua na kyjevském letišti, kde vítal osvobozené Ukrajince. Nyní se Kyjev pokusí vyměnit zadržené Rusy, jichž je podle prezidenta více než 15, za filmového režiséra Olega Sencova a další Ukrajince uvězněné v Rusku.

„Osoby odsouzené zde v Rusku bezpochyby nelze považovat za zajatce či zadržované osoby. Byli odsouzeni v Rusku podle ruských zákonů,“ prohlásil dnes mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Dodal však, že tyto otázky (výměny vězňů) se řeší na nejvyšší úrovni a rozhodnutí přijímá prezident, tedy Vladimir Putin.

Moskva v nedávné minulosti vyměnila ukrajinskou důstojnici Nadiju Savčenkovou za dva ruské vojáky, zajaté v přestřelce na východě Ukrajiny a odsouzené v Kyjevě za terorismus. Savčenková byla v Rusku odsouzena za podíl na zabití ruských novinářů na Ukrajině.

„Moskva má zájem vidět své občany doma,“ poznamenal Peskov, „samozřejmě podnikneme kroky, které jsou nezbytné k osvobození ruských občanů“.

Ukrajinská strana již s povstalci jedná o „druhé etapě“ výměny zajatců. V zajetí u separatistů či v ruských věznicích zůstává v tuto chvíli 103 Ukrajinců, uvedla dnes na svém webu televize 112.

Ve středu si znepřátelené strany - Ukrajinci a separatisté z Luhanska a Doněcka - měli předat 306 a 74 zajatců. Skutečný počet byl však nižší: podle místopředsedkyně ukrajinského parlamentu Iryny Heraščenkové vyměnil Kyjev 233 omilostněných odsouzenců za 73 „rukojmích“, propuštěných z povstaleckého zajetí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí 1. dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí 2. dílu

Články odjinud