Pákistánský soud udeřil na expremiéra Šarífa. Kvůli korupční kauze už nikdy nesmí zastávat veřejné funkce | info.cz

Články odjinud

Pákistánský soud udeřil na expremiéra Šarífa. Kvůli korupční kauze už nikdy nesmí zastávat veřejné funkce

Pákistánský soud udeřil na expremiéra Šarífa. Kvůli korupční kauze už nikdy nesmí zastávat veřejné funkce
 

Pákistánský nejvyšší soud rozhodl, že sesazený předseda vlády Naváz Šaríf nesmí doživotně zastávat veřejné funkce. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní televizi.

Šaríf rezignoval na post premiéra loni v létě. Učinil tak poté, co nejvyšší soud rozhodl, že je nezpůsobilý vykonávat úřad kvůli obvinění z korupce. Případ souvisí s kauzou takzvaných Panamských dokumentů, které odkrývají praktiky převádění peněz do daňových rájů.

Vyšetřovací komise jmenovaná nejvyšším soudem minulý rok dospěla k závěru, že Šarífova rodina nahromadila podstatně větší bohatství, než odpovídá jejím příjmům.

V uniklých dokumentech z panamské právní a poradenské společnosti Mossack Fonseca, která daným osobám pomáhala peníze ukrývat, je zmíněna Šarífova dcera a dva jeho synové. Skandál vyšel na světlo v dubnu 2016.

Převádění peněz do offshoreových firem samo o sobě není nezákonné. Podle expertů ale dokumenty mohou poskytnout důkazy o daňových únicích, praní špinavých peněz, porušování sankcí, drogových obchodech a dalších zločinech.

Zpráva pákistánské vyšetřovací komise se zaměřila mimo jiné na to, kde Šarífova rodina získala prostředky na koupi několika luxusních bytů v Londýně. Podle vyšetřovatelů, kteří premiéra a jeho příbuzné dva měsíce vyslýchali, výnosy z podnikání Šarífa a jeho příbuzných nemohly na zakoupení takto drahých nemovitostí stačit.

Zpráva rovněž poukázala na podezřelé finanční dary a půjčky od firem se sídlem v Saúdské Arábii, Spojených arabských emirátech a Británii, které mířily k Šarífovi, jeho synovi a společnostem s nimi spojeným.

Premiérova rodina již dříve vlastnictví offshoreových firem přiznala, nezákonné jednání ale popírá.

V únoru nejvyšší soud rovněž rozhodl, že má být Šaríf zbaven funkce šéfa vládnoucí strany Pákistánská muslimská liga (PML-N). Ještě týž měsíc byl do čela strany zvolen mladší bratr expremiéra Šabház Šaríf.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud