Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Palestinci živoří, jejich vůdci zatím postavili vilu za miliony. Stěhovat se tam ale nebude

Palestinci živoří, jejich vůdci zatím postavili vilu za miliony. Stěhovat se tam ale nebude

Nedávno dokončená vila v hodnotě šesti milionů dolarů (zhruba 130 milionů Kč), která měla sloužit jako oficiální sídlo lídra palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse, zřejmě zatím zůstane prázdná. Dvaaosmdesátiletý politik se totiž rozhodl zůstat ve svém domě v Ramalláhu na Západním břehu Jordánu. Obává se, že kdyby se nastěhoval do velkolepého prezidentského paláce, vyvolalo by to mezi Palestinci, z nichž se značná část ocitá na prahu chudoby, vlnu nevole. S odkazem na nejmenovaného palestinského činitele o tom dnes informovala agentura AP.

Abbásovi zaměstnanci se nyní snaží pro vilu o výměře 4700 metrů čtverečních najít nové využití. Potýkají se rovněž s otázkou, jak vysvětlit vysoké náklady ze strany palestinské samosprávy, která má už takto nedostatek financí. Část domu by prý mohla být využita jako knihovna, zatímco přistávací plocha pro helikoptéru by například mohla sloužit k pořádaní knižních veletrhů. AP to řekl představitel palestinské samosprávy, který si nepřál být jmenován, jelikož neměl oprávnění hovořit s novináři.

Abbásovo rozhodnutí vyvolalo u Palestinců rozporuplné reakce. Zatímco někteří odsoudili plýtvání veřejnými zdroji a kritizovali fakt, že si Abbás stěhování na poslední chvíli rozmyslel. Jiní oponovali, že palác se může stát symbolem palestinského národa a bude možné v něm ubytovat oficiální návštěvy.

Abbás stojí v čele palestinské samosprávy od roku 2005, mandát mu původně měl skončit už před sedmi lety. Zatím se ale, mimo jiné kvůli rozepři s radikálním hnutím Hamas, které vládne v Pásmu Gazy, neuskutečnily nové volby. Kritici Abbáse viní z potlačování svobody projevu v oblastech, které má pod kontrolou.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1