Články odjinud

Palestinec v severoizraelském městě Afula pobodal Izraelku. Ta je ve vážném stavu

Palestinec v severoizraelském městě Afula pobodal Izraelku. Ta je ve vážném stavu

Palestinec v severoizraelském městě Afula dnes pobodal a vážně zranil Izraelku. Policie muže dopadla a vyšetřuje motiv útoku. S odkazem na sdělení policie o tom informovala agentura AP.

Muž, kterému je kolem třiceti let, ženu bodl několikrát, uvedl mluvčí izraelské policie Micky Rosenfeld. Izraelka je ve vážném stavu v nemocnici. Policie podezřelého dopadla a když odmítl zastavit, střelila ho do nohy a objevila u něj nůž. Motiv činu je stále předmětem vyšetřování.

Od roku 2015 Palestinci zabili 50 Izraelců, dva americké turisty a Britku. Izraelská armáda ve stejném období usmrtila 260 Palestinců, z nichž většinu podle agentury AP tvořili útočníci.

Počet podobných incidentů v uplynulých měsících klesl. Od března se mezitím v Pásmu Gazy u hranice s Izraelem konají protesty Palestinců, při kterých izraelská armáda dosud usmrtila více než 120 lidí. Za nepřiměřené použití síly kritizovala Izrael řada zemí a také Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva. Izrael tvrdí, že protesty jsou plánem radikálního hnutí Hamás, které v Gaze vládne, prolomit hranice s Izraelem a vraždit Židy; střelbu do demonstrantů označuje za obranu.