Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Palestinec v severoizraelském městě Afula pobodal Izraelku. Ta je ve vážném stavu

Palestinec v severoizraelském městě Afula pobodal Izraelku. Ta je ve vážném stavu

Palestinec v severoizraelském městě Afula dnes pobodal a vážně zranil Izraelku. Policie muže dopadla a vyšetřuje motiv útoku. S odkazem na sdělení policie o tom informovala agentura AP.

Muž, kterému je kolem třiceti let, ženu bodl několikrát, uvedl mluvčí izraelské policie Micky Rosenfeld. Izraelka je ve vážném stavu v nemocnici. Policie podezřelého dopadla a když odmítl zastavit, střelila ho do nohy a objevila u něj nůž. Motiv činu je stále předmětem vyšetřování.

Od roku 2015 Palestinci zabili 50 Izraelců, dva americké turisty a Britku. Izraelská armáda ve stejném období usmrtila 260 Palestinců, z nichž většinu podle agentury AP tvořili útočníci.

Počet podobných incidentů v uplynulých měsících klesl. Od března se mezitím v Pásmu Gazy u hranice s Izraelem konají protesty Palestinců, při kterých izraelská armáda dosud usmrtila více než 120 lidí. Za nepřiměřené použití síly kritizovala Izrael řada zemí a také Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva. Izrael tvrdí, že protesty jsou plánem radikálního hnutí Hamás, které v Gaze vládne, prolomit hranice s Izraelem a vraždit Židy; střelbu do demonstrantů označuje za obranu.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1