Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pan Ki-mun chce do čela Jižní Koreje. Co oblíbenci národa překáží v cestě k funkci?

Pan Ki-mun chce do čela Jižní Koreje. Co oblíbenci národa překáží v cestě k funkci?

Pan Ki-mun se s velkou pompou vrací do rodné Jižní Koreje po desetiletém působení v čele OSN. Rád by kandidoval ve své zemi na post hlavy státu. Přestože ho lidé vítají, jejich podporu kariérní úředník vůbec nemá jistou. V době, kdy zemí otřásá korupční skandál kolem dosavadní prezidentky, Pan Ki-mun mlží kolem obvinění z korupce vlastního bratra. Pro některé Korejce navíc platí spíš za Američana, píše The Washington Post.

Přílet někdejšího generálního tajemníka Organizace spojených národů vysílala televize dokonce živě. Postupně nechyběla účast na konfuciánských obřadech, návštěva hrobu otce, matčina domu i hrobky šesti bývalých prezidentů. Pak v programu Pan Ki-muna následovalo setkání s uznávaným bývalým konzervativním prezidentem I Mjong-bakem, ale i telefonát se sesazenou hlavou státu Pak Kun-hje, která korupční skandál otřásající zemí neustála. Zkrátka snaha o dobré přijetí na všech frontách.

Už nyní Pan Ki-mun prohlašuje, že hodlá pracovat pro změnu v politice. Podle místních médií je jen otázkou času, kdy oficiálně oznámí svou kandidaturu na prezidenta. „Uslyšíte o tom později,“ říká bývalý tajemník OSN, jehož politické plány beztak nejsou velkým tajemstvím. Oznámit by je sám mohl už příští týden. 

Pokud soud potvrdí vinu prezidentky Pak Kun-hje, volba nové hlavy státu se musí uskutečnit do 60 dnů od rozsudku. Prezidentka ze Strany nových obzorů po prosincovém odvolání poslanci nyní čeká na konečné rozhodnutí ústavního soudu. I v případě, že by ji soud viny zprostil, řádný termín by vycházel na letošní prosinec.

Vyhlídky Pan Ki-muna byly v minulosti slibné. Uškodila mu ovšem právě blízkost k sesazené prezidentce. Spojené státy pak obvinily jeho mladšího bratra a synovce z korupce kvůli prodeji výškové budovy ve Vietnamu a požádaly proto Jižní Koreu o jejich vydání. Pan Ki-mun se ale hájí, že o tom, co se stalo, nic neví.

Země internetu

Bývalý tajemník se po svém návratu stal také terčem zesměšňování a vtipů na sociálních sítích. Během deseti let strávených v New Yorku se Pan Ki-mun stal prý až příliš Američanem. Dosud vysoko postavený úředník navíc nemá podle analytiků žádné zkušenosti s domácí politikou a buduje politickou základnu v zemi, kde sítě znamenají všechno. A právě na nich si z něj lidé utahují.

V současných průzkumech veřejného mínění je Pan Ki-mun pravidelně druhý za předsedou liberálů Moon Jae-in. Nejnovější průzkum RealMeter dává Moonovi náskok o 9 procentních bodů nad Pan Ki-munem s 20 procenty podpory voličů.

Konzervativní pokrokář

Složité bude pro Pan Ki-muna i politické vymezení. Od obvinění současné prezidentky se snaží spíše distancovat od konzervativních stran, které vůči prezidentce zůstanou loajální. Jiné pravicové strany ho naopak nepovažují za dostatečně konzervativního. Například jeho podpora práv homosexuálů během působení v pozici generálního tajemníka OSN nesedí podle pokrokářů s jeho náklonností ke konzervativní straně prezidentky Pak Kun-hje. Aby toho nebylo málo, sám sebe Pan Ki-mun označuje za pokrokového a konzervativního zároveň.

Ke kandidatuře na prezidenta země ale Pan Ki-mun stranické zakotvení potřebuje. Už se sešel s šéfem vládní Strany nových obzorů i menší opoziční lidové strany. Mluvit by měl i s představiteli nové Spravedlivé strany, kterou tvoří hlavně přeběhlíci ze Strany nových obzorů stižené skandálem prezidentky. „Ještě není rozhodnutý, jestli vstoupí do strany nebo vytvoří novou stranu nebo zůstane nezávislý,“ prohlásil Yook Dong-il, který koordinuje Pan Ki-munovy příznivce, přičemž připustil, že stranické zázemí je pro prezidentského kandidáta důležité.

Stabilní vůdce

Strategie širokého rozkročení a jednání na poli více frakcí nefunguje, myslí si Song Ji-young z Lowy Institutu v Sydney.„Zvlášť po korupčních skandálech korejští voliči opravdu chtějí někoho, kdo může změnit celou politickou scénu v Koreji. Pan Ki-mun to ale není,“ říká Song a zmiňuje jeho nepříliš výrazné reformy během působení v OSN.

Jihokorejci v nadcházejících volbách budou klást po skandálu prezidentky Pak Kun-hje důraz na větší transparentnost kandidátů. Mlčení v případu jeho příbuzného Pan Ki-munovi body nepřidá. Přesto má bývalý nejvyšší představitel OSN v rodné zemi velké množství příznivců a obdivovatelů, kteří by ho rádi viděli jako vůdce země, která kvůli aféře prezidentky prochází hlubokou krizí.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link