Panamský exprezident může jít kvůli špehování rivalů na 21 let do vězení, po výslechu kolaboval | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Panamský exprezident může jít kvůli špehování rivalů na 21 let do vězení, po výslechu kolaboval

Panamský exprezident může jít kvůli špehování rivalů na 21 let do vězení, po výslechu kolaboval
 

Panamská prokuratura požaduje 21 let vězení pro bývalého prezidenta Ricarda Martinelliho, obžalovaného ze zpronevěry a nařízení nelegálních odposlechů. Informovala o tom dnes agentura AP, podle níž byl šestašedesátiletý politik po vyslechnutí obžaloby převezen do nemocnice kvůli akutním srdečním problémům.

Prokurátor Harry Díaz přednesl v pondělí u nejvyššího soudu obžalobu z několika trestných činů. Martinelli, který vedl Panamu v letech 2009 až 2014, podle něho nechával odposlouchávat telefony svých politických konkurentů, bez svolení soudu nechával sledovat lidi a zpronevěřil veřejné peníze. Za poslední trestný čin požaduje Díaz pro exprezidenta deset let vězení, dohromady za všechny pak 21 let.

Martinelli všechna obvinění odmítá a označuje se za oběť politického pronásledování. Z Panamy uprchl v roce 2015, načež po něm Interpol vyhlásil mezinárodní pátrání. Panama loni požádala o jeho vydání Spojené státy, čemuž se Martinelli bránil. Před měsícem jej americké úřady vydaly a od té doby byl ve vazbě.

 

Po vyslechnutí obžaloby byl však kvůli vysokému tlaku a srdeční arytmii převezen do nemocnice, kde byl již bezprostředně po příletu z USA. Podle své manželky trpí vážnými zdravotními problémy, na což může mít očekávaný soudní proces špatný vliv.

"Zahrávají si s jeho zdravím a životem," řekla podle AP exprezidentova choť Marta.

Proces by mohl podle médií trvat několik měsíců, neboť Díaz hodlá prezentovat řadu důkazů a předvolat více než sedm desítek svědků, například z řad bývalých Martinelliho konkurentů či příslušníků bezpečnostních složek.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.