Články odjinud

Panamský exprezident může jít kvůli špehování rivalů na 21 let do vězení, po výslechu kolaboval

Panamský exprezident může jít kvůli špehování rivalů na 21 let do vězení, po výslechu kolaboval
 

Panamská prokuratura požaduje 21 let vězení pro bývalého prezidenta Ricarda Martinelliho, obžalovaného ze zpronevěry a nařízení nelegálních odposlechů. Informovala o tom dnes agentura AP, podle níž byl šestašedesátiletý politik po vyslechnutí obžaloby převezen do nemocnice kvůli akutním srdečním problémům.

Prokurátor Harry Díaz přednesl v pondělí u nejvyššího soudu obžalobu z několika trestných činů. Martinelli, který vedl Panamu v letech 2009 až 2014, podle něho nechával odposlouchávat telefony svých politických konkurentů, bez svolení soudu nechával sledovat lidi a zpronevěřil veřejné peníze. Za poslední trestný čin požaduje Díaz pro exprezidenta deset let vězení, dohromady za všechny pak 21 let.

Martinelli všechna obvinění odmítá a označuje se za oběť politického pronásledování. Z Panamy uprchl v roce 2015, načež po něm Interpol vyhlásil mezinárodní pátrání. Panama loni požádala o jeho vydání Spojené státy, čemuž se Martinelli bránil. Před měsícem jej americké úřady vydaly a od té doby byl ve vazbě.

 

Po vyslechnutí obžaloby byl však kvůli vysokému tlaku a srdeční arytmii převezen do nemocnice, kde byl již bezprostředně po příletu z USA. Podle své manželky trpí vážnými zdravotními problémy, na což může mít očekávaný soudní proces špatný vliv.

"Zahrávají si s jeho zdravím a životem," řekla podle AP exprezidentova choť Marta.

Proces by mohl podle médií trvat několik měsíců, neboť Díaz hodlá prezentovat řadu důkazů a předvolat více než sedm desítek svědků, například z řad bývalých Martinelliho konkurentů či příslušníků bezpečnostních složek.

 

Články odjinud